reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Gdy zastanawiamy się nad wyborem rozwiązania dotyczącego ogrzewania domu, zwykle pod uwagę bierzemy dwa czynniki – koszt oraz komfort użytkowania. Jednakże w niedalekiej przyszłości równie ważne będzie to, na ile nasz wybór jest przyjazny dla środowiska.

Już dziś na rynku są dostępne ekologiczne kotły, ale czy faktycznie to, że mają certyfikaty oznacza, że są nieszkodliwe?

Niestety, realia laboratoryjne, w których przeprowadzane są badania, znacząco odbiegają od rzeczywistości. Badacze stwarzają warunki idealne – najlepsze odprowadzenie spalin, temperatura, opał. Możemy jednak spróbować poprawić niektóre parametry.

Co jest najważniejsze? Przede wszystkim temperatura. To od niej zależy, czy opał ulegnie całkowitemu spaleniu (brak resztek, dymu). Musi być stała i odpowiednia do rodzaju opału – np.: węgiel – 1000oC. Pomagają w tym odpowiednie sterowniki regulujące dopływ powietrza i opału. Problem polega jednak na tym, że moc pieca dopasowujemy do warunków zewnętrznych – nie zawsze potrzebujemy maksymalnej.

Zobacz także: Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

Co zatem zrobić, aby pogodzić dobro środowiska i własnego portfela?

Niestety nie ma jeszcze kotłów, które byłyby w stanie tego dokonać, ale istnieją inne rozwiązania. Najprostszym, które możemy zastosować samodzielnie dosyć niskim kosztem, jest zmniejszenie paleniska za pomocą kształtek szamotowych. Dzięki temu możemy uzyskać odpowiednią temperaturę spalania przy jednoczesnej optymalizacji ilości wytworzonego ciepła – jeżeli potrzeba go więcej można po prostu wyjąć adekwatną ilość kształtek. Innym, bardziej kosztownym, ale mniej kłopotliwym sposobem, jest ogrzewanie cykliczne, polegające na tym, że kocioł pracuje na pełnej mocy, ale z przerwami. Nadmiar ciepła gromadzony jest w zbiorniku buforowym, z którego rozprowadzane jest po instalacji w okresach przerw w pracy pieca. Taki zbiornik powinien być jak największy – dzięki temu zmniejszymy ilość załączeń kotła. Minimalna pojemność dla domu jednorodzinnego to 2000 l.

Zobacz także: Ogrzewanie kominkowe – rodzaje

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama