reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Grzejniki płytowe – jak działają?

Grzejniki płytowe – jak działają?

Grzejniki płytowe, to najpowszechniej spotykany dziś rodzaj urządzenia grzewczego w pomieszczeniach mieszkalnych. Przyzwyczailiśmy się już do najprostszej jego wersji – grzejnika profilowanego z widocznymi kanałami (“pofalowanego”). Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia z bardziej dekoracyjnymi płytami frontowymi, które nie wymagają już wykonywania dodatkowych osłon.

Jak rozprowadzana jest woda w grzejniku płytowym?

Istnieją obecnie dwa sposoby rozprowadzenia czynnika grzewczego.

Pierwszy – sposób równoległy, to metoda tradycyjna, najczęściej stosowana. Gorąca woda wpływa do grzejnika od góry i zostaje rozprowadzona jednakowo na wszystkie płyty, po ogrzaniu materiału spływa i powraca do źródła ciepła.

Drugim sposób to szeregowy – gorąca woda doprowadzana jest najpierw do płyty znajdującej się od strony pomieszczenia (najdalej od ściany), a następnie coraz zimniejsza przepływa kolejno do dalszych. Jest to sposób nowy, a niektórzy eksperci są zdania, że bardziej wydajny od tradycyjnego.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Jak regulować temperaturę?

Regulacji temperatury w pomieszczeniu służy urządzenie zwane popularnie termostatem, a składające się z dwóch elementów – wkładki i głowicy. Wkładka termostatyczna to element hydrauliczny, który służy zapewniu możliwość regulacji ilości wody w grzejniku. Na tę nakładkę montuje się głowicę termostatyczną, czyli część, która widoczna jest na zewnątrz grzejnika. To właśnie ona służy bezpośredniej regulacji temperatury. Zwykle głowica jest wyposażona w skalę.

Montaż termostatu w grzejnikach płytowych zależy od miejsca, w którym znajduje się podłączenie:

1. Podłączenie boczne – wkładka termostatyczna znajduje się na zewnątrz grzejnika, jest otoczona korpusem, na którym zamontowana jest głowica.

2. Połączenie dolne – w tym przypadku większość grzejników jest wyposażona we wkładkę termostatyczną.

Warto zawczasu dokładnie przeczytać warunki gwarancyjne i warunki stosowania grzejników. Zawierają one informacje na temat pomieszczeń i instalacji w jakich można je umieszczać. Określają również parametry wody oraz przewodów doprowadzających ją, a także sposoby zabezpieczania instalacji, czyli jej typ – zamknięty (gdzie woda zbiera się w naczyniu wybiorczym, jeśli jej objętość się zwiększy) lub otwarty (bez naczynia - woda ma kontakt z powietrzem). Jest to o tyle istotne, że jeżeli nie dostosujemy się do tych warunków nie tylko grzejniki mogą działać w sposób wadliwy (i zwiększać koszty ogrzewania), ale też tracimy gwarancję producenta na urządzenie.

Zobacz także dział: Instalacje grzewcze i wodociągowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama