REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Grzejniki płytowe – jak działają?

Joanna Orzechowska
Grzejniki płytowe. Fot. Fotolia
Grzejniki płytowe. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Grzejniki płytowe, to najpowszechniej spotykany dziś rodzaj urządzenia grzewczego w pomieszczeniach mieszkalnych. Przyzwyczailiśmy się już do najprostszej jego wersji – grzejnika profilowanego z widocznymi kanałami (“pofalowanego”). Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia z bardziej dekoracyjnymi płytami frontowymi, które nie wymagają już wykonywania dodatkowych osłon.

Jak zbudowany jest grzejnik płytowy?

Grzejnik płytowe złożone są ze zgrzanych ze sobą arkuszy blachy (tzw. płyt). Poprzez znajdujące się w nich poziome i pionowe kanały przepływa gorąca woda. Ciepło z wody najpierw przenika do płyty, a następnie do powietrza. Aby znacząco (ok. 60%) zwiększyć moc grzejnika warto zwrócić uwagę na grzejniki z konwektorem – arkuszem falistej blachy przymocowanej do płyty. Konwektor ma za zadanie ogrzać powietrze, które przepływa wzdłuż niego, może być ich maksymalnie tyle ile płyt (każdy jest przymocowany do jednej płyty). Na rynku występują grzejniki jednopłytowe, dwupłytowe, trzypłytowe i czteropłytowe. Ich oznaczenia symbolizują odpowednio: pierwsza cyfra – liczbę płyt, druga cyfra – liczbę konwektorów (np: 22 – grzejnik dwupłytowy z dwoma konwektorami, 30 – grzejnik trzypłytowy bez konwektora).

REKLAMA

Grzejnik płytowy.

Na stronie następnej: Jak rozprowadzana jest woda w grzejniku płytowym?


Jak rozprowadzana jest woda w grzejniku płytowym?

Istnieją obecnie dwa sposoby rozprowadzenia czynnika grzewczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy – sposób równoległy, to metoda tradycyjna, najczęściej stosowana. Gorąca woda wpływa do grzejnika od góry i zostaje rozprowadzona jednakowo na wszystkie płyty, po ogrzaniu materiału spływa i powraca do źródła ciepła.

Drugim sposób to szeregowy – gorąca woda doprowadzana jest najpierw do płyty znajdującej się od strony pomieszczenia (najdalej od ściany), a następnie coraz zimniejsza przepływa kolejno do dalszych. Jest to sposób nowy, a niektórzy eksperci są zdania, że bardziej wydajny od tradycyjnego.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Jak regulować temperaturę?

Regulacji temperatury w pomieszczeniu służy urządzenie zwane popularnie termostatem, a składające się z dwóch elementów – wkładki i głowicy. Wkładka termostatyczna to element hydrauliczny, który służy zapewniu możliwość regulacji ilości wody w grzejniku. Na tę nakładkę montuje się głowicę termostatyczną, czyli część, która widoczna jest na zewnątrz grzejnika. To właśnie ona służy bezpośredniej regulacji temperatury. Zwykle głowica jest wyposażona w skalę.

Montaż termostatu w grzejnikach płytowych zależy od miejsca, w którym znajduje się podłączenie:

1. Podłączenie boczne – wkładka termostatyczna znajduje się na zewnątrz grzejnika, jest otoczona korpusem, na którym zamontowana jest głowica.

2. Połączenie dolne – w tym przypadku większość grzejników jest wyposażona we wkładkę termostatyczną.

Warto zawczasu dokładnie przeczytać warunki gwarancyjne i warunki stosowania grzejników. Zawierają one informacje na temat pomieszczeń i instalacji w jakich można je umieszczać. Określają również parametry wody oraz przewodów doprowadzających ją, a także sposoby zabezpieczania instalacji, czyli jej typ – zamknięty (gdzie woda zbiera się w naczyniu wybiorczym, jeśli jej objętość się zwiększy) lub otwarty (bez naczynia - woda ma kontakt z powietrzem). Jest to o tyle istotne, że jeżeli nie dostosujemy się do tych warunków nie tylko grzejniki mogą działać w sposób wadliwy (i zwiększać koszty ogrzewania), ale też tracimy gwarancję producenta na urządzenie.

Zobacz także dział: Instalacje grzewcze i wodociągowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA