reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Zakup sejfu – na co zwrócić uwagę?

Zakup sejfu – na co zwrócić uwagę?

Sejf to świetne rozwiązanie, jeżeli zamierzamy przechowywać w domu cenne i wartościowe przedmioty. Jednak, kupno sejfu może okazać się nie lada wyzwaniem. Wybierając odpowiedni sejf powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Głównym kryterium wyboru konkretnego sejfu jest jego wielkość. Wielkość sejfu jest ściśle związana z tym, co zamierzamy w nim przechowywać. Jeśli będą to np. pieniądze lub dokumenty – wystarczy nam mały sejf. Przy większych przedmiotach – przyda się szafa pancerna.

Zanim kupimy sejf, powinniśmy zastanowić się nad tym, co zamierzamy w nim przechowywać. Istotne jest też określenie klasy bezpieczeństwa sejfu, miejsca w którym ma się znajdować oraz ewentualna odporność na działanie wysokich temperatur.

Wybieramy miejsce na sejf

Sejf powinien znajdować się w miejscu niewidocznym dla osób niepowołanych. Jednocześnie, powinniśmy mieć do niego w miarę prosty dostęp. Miejsce, które wybierzemy powinno zapewnić nam trwałe i wytrzymałe zamocowanie sejfu. Nie może być to np. drewniana ściana lub lekka ścianka działowa z np. płyty kartonowo-gipsowej. Sejf nie powinien się także znajdować w miejscu zagrożonym zalaniem lub powodzią. Sejfy, najlepiej jest instalować na niższych kondygnacjach budynku. Jeśli budynek, w którym zamierzamy montować sejf jest zagrożony powodzią lub zalaniem, sejf należy zamontować na takiej wysokości, aby uniemożliwić zalanie. Najlepiej powyżej poziomu możliwego zalania. Można też rozważyć zakup sejfu wodoszczelnego.

Zobacz także: Jaki system alarmowy wybrać?

Sejfy w domach jednorodzinnych najczęściej są montowane w ścianach lub stropach. Podczas instalacji sejfu należy pamiętać, aby montaż przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że sejf spełni swoje zadanie.

Sejfy o masie do 1000 kg powinny posiadać specjalne, fabrycznie wykonane otwory lub tzw. kołnierze umożliwiające ich montaż. Planując instalację cięższego sejfu, należy upewnić się, czy strop na którym zamierzamy dokonać montażu ma odpowiednią wytrzymałość.

Rodzaje zamknięcia

W sejfie, najlepiej jest stosować dwa, odmienne rodzaje zamknięcia. Dzięki temu, gdyby jedno z nich zawiodło w zapasie będziemy mieć dodatkowe.

Dwa rodzaje zamków ochronią nas przed nieproszonym otwarciem lub próbą włamania. Sejfy starego typu, otwierane za pomocą klucza nie są najlepszym zabezpieczeniem, dodatkowy klucz można dorobić, poza tym łatwiej się je otwiera. W takim przypadku lepiej wybrać sejf na zamek cyfrowy.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć mieszkanie w czasie urlopu?

Rodzaje sejfów

Sejfy dzielimy m.in. za względu na miejsce montażu. Wyróżniamy:

Sejfy wolno stojące to niewielkie sejfy o małej masie. Ich montaż powinien odbywać się do podłoża, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że sejf nie zostanie skradziony.

Sejfy meblowe to sejfy przeznaczone do montażu w szafach.

Sejfy ścienne to sejfy przeznaczone do montowania w ścianie w ukrytym miejscu.

Sejfy ognioodporne to sejfy wytrzymujące działanie ognia nawet do 60 min. Z racji ich wytrzymałość można w nich przechowywać różne ważne dokumenty oraz pieniądze. W razie pożaru będzie szansa na ich odzyskanie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama