| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Zasady rozmieszczania gaśnic w budynku reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków z dn. 7 czerwca 2010 r.

Zgodnie z ustawą wszystkie urządzenia przeciwpożarowe w budynku powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.  Warunkiem dopuszczenia urządzeń przeciwpożarowych do ich użytkowania,  jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania.

Przegląd techniczny

Wszelkie urządzenia przeciwpożarowe w tym gaśnice, zarówno przenośne jak i przewoźne, powinny być poddawane przeglądom technicznym wg. zasad opisanych w Polskich Normach oraz wg. instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, ale nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Rodzaj gaśnicy, a typ pożaru, który może wystąpić w obiekcie

Gaśnice w konkretnym budynku powinny być dostosowane do gaszenia takiego typu pożaru, jaki w danym budynku może wystąpić.

Każda z gaśnic posiada oznaczenia, które w widoczny sposób mówią nam o tym, do jakiego typu pożaru możemy daną gaśnicę stosować. Są to następujące oznaczenia

A – pożar materiałów stałych, zwykle pochodzenie organicznego, których spalanie się zachodzi z tworzeniem się żarzących węgli.

B – pożar cieczy i materiałów stałych ulegających stopieniu.

C – pożar gazów.

D – pożar metali.

F – pożar tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

Rozmieszczenie gaśnic

Gaśnice w budynkach powinny być rozmieszczone w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:

– przy wejściach do budynków,
– na klatkach schodowych,
– na korytarzach,
–przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz,

Miejsca, w których znajdują się gaśnice nie powinny być narażone  na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła np. takich jak piece czy grzejniki.

W budynkach o wielu kondygnacjach, gaśnice powinny znajdować się  w tych samych miejscach na każdym Pietrze. Oczywiście, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki.

Należy także pamiętać, aby podczas rozmieszczenia gaśnic przestrzegać następujących zasad:

– odległość z każdego miejsca w budynku, w którym może przybywać człowiek do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa jak 30 m.
– do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości min. 1 m.

Rozmieszczeniem gaśnic w budynku zazwyczaj zajmują się specjaliści, dlatego też w większości przypadków nie musimy się tym przejmować. Działa to jednak tez w druga stronę. Zasady rozmieszczanie gaśnic stworzono m.in. po to aby w razie pożaru, ludzie nie mieli problemu z ich znalezieniem. To czy gaśnice rozmieszczone są prawidłowo oraz to czy są sprawne ma wpływ w dużej mierze na bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »