reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacja podtynkowa – montaż krok po kroku

Instalacja podtynkowa – montaż krok po kroku

Instalacje podtynkowe są coraz bardziej popularne. To jak będzie działać instalacja podtynkowa, w dużej mierze zależy od jej poprawnego montażu. W wyniku jej błędnego montażu, możemy narazić się na powtórny remont, kucie ścian i ponowne układanie płytek ceramicznych. Zobacz, jak poprawnie wykonać montaż instalacji podtynkowej.

Armatura podtynkowa cieszy się coraz większą popularnością. Poprzez ukrycie wszystkich rur w ścianie zyskujemy znacznie większe możliwości aranżacyjne łazianki, a także kuchni. W instalacji podtynkowej widoczne są tylko dekoracyjne elementy nadtynkowe, takie jak wylewki, ich rozety, pokrętła baterii a także głowice, dysze i słuchawki natryskowe. Nowoczesny wygląd armatury oraz uzyskana dzięki ukryciu połączeń, większa powierzchnia użytkowej łazienki, są  bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które wybiera coraz większa liczba osób. Dla przeciętnego użytkownika bardzo ważne jest także łatwe utrzymanie armatury w czystości oraz jej wysoka trwałość. Ukryte w ścianie elementy instalacji nie są narażone na mechaniczne uszkodzenia, nie są też poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci.

Zobacz także: Baterie podtynkowe – nowoczesny design w łazience

Montaż instalacji podtynkowej

Montaż instalacji podtynkowej wymaga wcześniejszego przygotowania wnęki w ścianie, dlatego też, ten rodzaj instalacji najczęściej stosowany jest w nowo urządzanych łazienkach lub przy ich gruntownym remoncie. Montażu instalacji należy wykonać jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych, części zewnętrzne takie jak np. krany nakłada się po zakończeniu wszystkich prac.

Najpierw należy doprowadzić instalację wodociągową i osadzić korpus baterii we wnęce o dostosowanych wymiarach. Pomocne będą oznaczenia przygotowane przez producentów, określające głębokość montażu w ścianie - radzi Aneta Dziedzina ekspert z Grupy Armatura

Bardzo istotne jest pamiętanie o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich elementów chromowanych armatury, stosując dołączone przez producenta obudowy polistyrenowe.

Montaż natrysku

Jeśli zdecydujemy się na montaż natrysku, musimy pamiętać, że będziemy musieli wykonać specjalne przyłącze, na którym będziemy mogli zamontować wylewkę. Zanim ostatecznie zabudujemy instalacje, należy upewnić się czy jest ona szczelna. Ostatnim etapem jest nałożenie rozet maskujących na wyprowadzone przyłącza i uszczelnienie ich silikonem.  

Zobacz także: Jak wybrać kabinę prysznicową?

Jak to wszystko rozmieścić?

To, jak rozmieszczone są poszczególne części instalacji ma duży wpływ na komfort użytkowników. Poza zaleceniami producentów planując rozmieszczenie instalacji, warto wziąć pod uwagę także wzrost domowników oraz ich indywidualne preferencje. Standardowo, wylewka baterii wannowej powinna znajdować się na wysokości 10 cm od brzegu wanny, a jej korpus 30 cm. W przypadku natrysku wysokość umieszczenia korpusu to ok. 120 cm, a głowicy lub dysku natryskowego ok. 210 cm od dna brodzika. Wybierając konkretne wyposażenie prysznica, warto pamiętać o możliwości zastosowania różnorodnych rozwiązań, w tym różnego rodzaju przełączników.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama