REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Instalacja podtynkowa – montaż krok po kroku

Bateria podtynkowa. Fot. Hansgrohe
Bateria podtynkowa. Fot. Hansgrohe

REKLAMA

REKLAMA

Instalacje podtynkowe są coraz bardziej popularne. To jak będzie działać instalacja podtynkowa, w dużej mierze zależy od jej poprawnego montażu. W wyniku jej błędnego montażu, możemy narazić się na powtórny remont, kucie ścian i ponowne układanie płytek ceramicznych. Zobacz, jak poprawnie wykonać montaż instalacji podtynkowej.

Armatura podtynkowa cieszy się coraz większą popularnością. Poprzez ukrycie wszystkich rur w ścianie zyskujemy znacznie większe możliwości aranżacyjne łazianki, a także kuchni. W instalacji podtynkowej widoczne są tylko dekoracyjne elementy nadtynkowe, takie jak wylewki, ich rozety, pokrętła baterii a także głowice, dysze i słuchawki natryskowe. Nowoczesny wygląd armatury oraz uzyskana dzięki ukryciu połączeń, większa powierzchnia użytkowej łazienki, są  bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które wybiera coraz większa liczba osób. Dla przeciętnego użytkownika bardzo ważne jest także łatwe utrzymanie armatury w czystości oraz jej wysoka trwałość. Ukryte w ścianie elementy instalacji nie są narażone na mechaniczne uszkodzenia, nie są też poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci.

REKLAMA

Zobacz także: Baterie podtynkowe – nowoczesny design w łazience

Montaż instalacji podtynkowej

REKLAMA

Montaż instalacji podtynkowej wymaga wcześniejszego przygotowania wnęki w ścianie, dlatego też, ten rodzaj instalacji najczęściej stosowany jest w nowo urządzanych łazienkach lub przy ich gruntownym remoncie. Montażu instalacji należy wykonać jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych, części zewnętrzne takie jak np. krany nakłada się po zakończeniu wszystkich prac.

Najpierw należy doprowadzić instalację wodociągową i osadzić korpus baterii we wnęce o dostosowanych wymiarach. Pomocne będą oznaczenia przygotowane przez producentów, określające głębokość montażu w ścianie - radzi Aneta Dziedzina ekspert z Grupy Armatura

Bardzo istotne jest pamiętanie o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich elementów chromowanych armatury, stosując dołączone przez producenta obudowy polistyrenowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Montaż natrysku

Jeśli zdecydujemy się na montaż natrysku, musimy pamiętać, że będziemy musieli wykonać specjalne przyłącze, na którym będziemy mogli zamontować wylewkę. Zanim ostatecznie zabudujemy instalacje, należy upewnić się czy jest ona szczelna. Ostatnim etapem jest nałożenie rozet maskujących na wyprowadzone przyłącza i uszczelnienie ich silikonem.  

Zobacz także: Jak wybrać kabinę prysznicową?

Jak to wszystko rozmieścić?

REKLAMA

To, jak rozmieszczone są poszczególne części instalacji ma duży wpływ na komfort użytkowników. Poza zaleceniami producentów planując rozmieszczenie instalacji, warto wziąć pod uwagę także wzrost domowników oraz ich indywidualne preferencje. Standardowo, wylewka baterii wannowej powinna znajdować się na wysokości 10 cm od brzegu wanny, a jej korpus 30 cm. W przypadku natrysku wysokość umieszczenia korpusu to ok. 120 cm, a głowicy lub dysku natryskowego ok. 210 cm od dna brodzika. Wybierając konkretne wyposażenie prysznica, warto pamiętać o możliwości zastosowania różnorodnych rozwiązań, w tym różnego rodzaju przełączników.

Na rynku dostępny jest ogromny wybór różnego rodzaju: dysz, głowic, deszczownic oraz słuchawek natryskowych, które można w dowolny sposób montować na ścianie lub na suficie. Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie dysz do hydromasażu, tylko wtedy ich praca będzie przebiegać w sposób prawidłowy.

Konserwacja armatury

Konserwacja baterii podtynkowych dostępnych na rynku nie jest skomplikowana. Części, które ulegają zużyciu, można bez potrzeby wymienić bez potrzeby kucia ścian. Jeśli zajdzie konieczność wymiany regulatora, należy zdjąć umieszczoną w nim zaślepkę, wcześniej odcinając dopływ wody. Następnie należy usunąć wkręt mocujący, zdjąć uchwyt dźwigni regulatora, usunąć chromowaną osłonę oraz zakrętkę mocującą. Zdjęcie regulatora nie jest trudne, bez problemu możemy go wyjąć i zastąpić nowym.

Zobacz także: Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?

Podczas wymiany regulatora, należy pamiętać o użyciu specjalnego smaru silikonowego do konserwacji części uszczelniających oraz płytek regulatora.

Raz na jakiś czas może okazać się, że będziemy musieli wymienić także wkład napowietrza, który znajduje się w wylewce. Jeśli zaobserwujemy mniejszy wypływ wody, należy sprawdzić czy nie jest to spowodowane zanieczyszczeniem właśnie tego elementu.

Jeśli będziemy właściwie dbać o instalację –  będzie ona służyć nam przez długi czas. Do czyszczenia kranów najlepiej jest używać specjalnych, łagodnych środków pielęgnujących. Nie należy stosować preparatów z drobinkami ściernymi, szorujących myjek ani żrących środków czystości zawierających np. chlor. Niewłaściwa pielęgnacja  może spowodować uszkodzenie chromowanych powierzchni, a także może spowodować utratę gwarancji.

Źródło: Grupy Armatura/ jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA