REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – krok po kroku

Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, aby mogła prawidłowo pełnić swoje zadanie powinna być dobrze wykonana. Dokonując wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców, wielkość działki oraz poziom wód gruntowych. Ponadto należy dopełnić kilku formalności. Zobacz od czego zacząć?

Zgłoszenie do starostwa powiatowego

Zanim przystąpimy do montażu oczyszczalni ścieków, musimy złożyć do starostwa powiatowego wniosek w formie zgłoszenia budowlanego. Wniosek ten powinien zawierać mapę sytuacyjno-wysokościową, która będzie potrzebna do celów projektowych, badania geologiczne gruntu, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

REKLAMA

Liczba użytkowników

Od liczby użytkowników zależy ilość ścieków dopływających do oczyszczalni, a więc także wielkość oczyszczalni. Przyjmuje się, że w domach jednorodzinnych jeden użytkownik zużywa około 150 l wody na dobę.

Zobacz także: Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Wielkość działki

W przydomowej oczyszczalni ścieków zachodzą procesy, które mogą niekorzystnie wpływać na niektóre obiekty znajdujące się na działce. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejscowienie studni, z której pobierana jest woda pitna, dlatego tez należy bezwzględnie przestrzegać zachowania wymaganych odległości między tymi obiektami. Zasada ta dotyczy także obiektów znajdujących się na sąsiednich działkach. Często warunek ten jest niemożliwy do spełnienia i zmusza inwestora do rezygnacji z budowy oczyszczalni. Najwygodniej jest montować przydomową oczyszczalnię na działkach uzbrojonych w sieć wodociągową.

Przepuszczalność gruntu

Przepuszczalność gruntu ma decydujące znaczenie przy wyborze rodzaju oczyszczalni, ponieważ odpowiada za możliwość rozsączania w nim ścieków. Rodzaj gruntu oraz  warunki wodne na działce powinien ocenić geotechnik, który także sporządzi pisemną opinię dotyczącą możliwości wybudowania przydomowej oczyszczalni na danej działce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Obliczanie przewodów kanalizacyjnych


Poziom wód gruntowych

Poziom wód gruntowych ma duży wpływ na możliwość wykonania drenażu oraz na jego późniejszą eksploatację. Drenaż rozsączający zapewni dostateczne oczyszczenie ścieków jeśli zachowamy minimalną wymaganą odległość od wody gruntowej, czyli co najmniej 1,5 metra od dolnej ścianki rury drenażowej. Poziom wód gruntowych jest zmienny w ciągu roku, więc dla pewności najlepiej sugerować się najwyższym.

Zobacz także: Szambo czy domowa oczyszczalnia ścieków?

Odprowadzanie oczyszczonych ścieków

Ścieki można odprowadzać grawitacyjnie lub za pomocą przepompowni. Odbiornikami ścieków najczęściej są głębsze warstwy gruntu, rowy melioracyjne lub pobliska rzeka. Ścieki opuszczające oczyszczalnie roślinne mogą zasilać oczko wodne z rybami lub być używane do podlewania ogrodu.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Montaż oczyszczalni ścieków

Montaż oczyszczalni rozpoczynamy po uprawomocnieniu się zgłoszenia budowlanego w starostwie powiatowym, które trwa ustawowo od 14 dni do 30 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA