REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Joanna Orzechowska
Dom jednorodzinny. Fot. ES Polska
Dom jednorodzinny. Fot. ES Polska
ES Polska

REKLAMA

REKLAMA

Podłączanie do sieci gazowej nie zawsze musi być drogą przez mękę. Istnieją sytuacje, w których formalności mogą być ograniczone do minimum, a koszty stanowić będą ułamek całości. Kto może liczyć na taki komfort? Co zrobić, jeśli koszty podłączenia instalacji gazowej są zbyt wysokie?

Uzyskanie warunków technicznych

Aby rozpocząć proces podłączania budynku do sieci gazowej należy najpierw złożyć w najbliższym Biurze Obsługi Klienta PGNiG wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia. W ciągu 30 dni otrzymamy informację o tym czy podłączenie gazu do naszej nieruchomości jest możliwe, czy wystarczające będzie wykonanie samego przyłącza i instalacji odbiorczej, czy też istnieje konieczność rozbudowy rurociągu. Warunki określają także koszt wykonania całego przedsięwzięcia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania

Podłączenie do sieci gazowej znajdującej się blisko

Oczywiście najlepiej i najtaniej będzie jeżeli sieć gazowa znajduje się w pobliżu, gazownia doprowadzi wtedy przyłącze do granicy działki, a my pokryjemy tylko ok. ¼ kosztów. Załatwione zostaną również wszystkie formalności – dokumentacja projektowa przyłącza, jej uzgodnienie, zgłoszenie budowy przyłącza i jego odbiór.

Podłączenie do sieci gazowej znajdującej się w znacznej odległości

Jeśli jednak sieć znajduje się dalej od granicy działki (100, 200 m) to może się zdarzyć, że zakład odmówi nam podłączenia ze względu na zbyt wysokie (w stosunku do przewidywanych zysków) koszty. Żeby zapobiec takiej sytuacji należy przed złożeniem wniosku o wydanie warunków skonsultować się z sąsiadami, aby sprawdzić czy także i oni nie chcieliby podłączyć gazu. Jeżeli więcej osób z tego samego rejonu zdecyduje się złożyć wniosek, zakład gazowy może uznać inwestycję za bardziej opłacalną. Koszty rozbudowy rozłożone zostaną na większą ilość osób, ale oczywiście sam proces będzie dosyć długotrwały.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samodzielne wykonanie przyłącza

Jeżeli nasza działka jest usytuowana daleko od sieci, nikt z sąsiadów nie jest zainteresowany podłączeniem, a my uznamy koszty zawarte w warunkach za zbyt wysokie, możemy zawsze się wycofać. Można jednak spróbować wykonać podłączenie na własną rękę i w ten sposób zredukować koszty. Jeżeli się na to zdecydujemy musimy pamiętać, że konieczne będzie wykonanie projektu technicznego przez osobę uprawnioną, wpisaną do rejestru zakładu gazowniczego (projektant instalacji sanitarnych wewnętrznych i zewnętrznych z rozszerzeniem na projektowanie instalacji gazowych). Aby uprościć sprawę można poprosić zakład o zarekomendowanie takiej osoby, jak i podwykonawców. Jeżeli zdecydujemy się na poszukiwanie wykonawcy niezależnie od gazowni musimy sprawdzić czy ma on licencję rejonowego zakładu gazowniczego.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Doprowadzenie instalacji na posesję i do budynku

Koszty instalacji odbiorczej musimy pokryć samodzielnie. Jeśli w projekcie architektoniczno-budowlanym naszego domu zaznaczone zostały miejsca odbioru gazu oraz przebieg przewodów sytuacja jest prosta i mniej kosztowna. Jeżeli nie, wtedy do wykonania instalacji wewnętrznej musimy mieć odrębny projekt (wykonany przez uprawnionego projektanta) oraz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeżeli chcemy uniknąć problemów, inwestycja powinna być prowadzona przez firmę albo licencjonowaną przez gazownię, albo znajdującą się w rejestrze gazowni.

Jak uniknąć kar?

REKLAMA

Umowa z zakładem gazowniczym nakłada obowiązki na obie strony. Gazownia ma doprowadzić i dostarczyć gaz, do nas należy wykonanie instalacji odbiorczej i rozpoczęcie odbioru gazu w oznaczonym terminie. Nad obiema stronami wiszą również kary za zwłokę lub niedotrzymanie umowy. Jakie mamy możliwości uniknięcia kary, jeżeli nie zdołamy uporać się z wykonaniem instalacji na czas?

Jeszcze przed upływem ostatecznego terminu należy złożyć w gazowni podanie o jego przesunięcie. W podaniu należy wyjaśnić powody dla których nie jesteśmy w stanie wykonać prac w terminie.

Zobacz także: Jak kontrolować stężenie dwutlenku węgla w domu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA