| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Podłączanie do sieci gazowej nie zawsze musi być drogą przez mękę. Istnieją sytuacje, w których formalności mogą być ograniczone do minimum, a koszty stanowić będą ułamek całości. Kto może liczyć na taki komfort? Co zrobić, jeśli koszty podłączenia instalacji gazowej są zbyt wysokie?

Samodzielne wykonanie przyłącza

Jeżeli nasza działka jest usytuowana daleko od sieci, nikt z sąsiadów nie jest zainteresowany podłączeniem, a my uznamy koszty zawarte w warunkach za zbyt wysokie, możemy zawsze się wycofać. Można jednak spróbować wykonać podłączenie na własną rękę i w ten sposób zredukować koszty. Jeżeli się na to zdecydujemy musimy pamiętać, że konieczne będzie wykonanie projektu technicznego przez osobę uprawnioną, wpisaną do rejestru zakładu gazowniczego (projektant instalacji sanitarnych wewnętrznych i zewnętrznych z rozszerzeniem na projektowanie instalacji gazowych). Aby uprościć sprawę można poprosić zakład o zarekomendowanie takiej osoby, jak i podwykonawców. Jeżeli zdecydujemy się na poszukiwanie wykonawcy niezależnie od gazowni musimy sprawdzić czy ma on licencję rejonowego zakładu gazowniczego.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Doprowadzenie instalacji na posesję i do budynku

Koszty instalacji odbiorczej musimy pokryć samodzielnie. Jeśli w projekcie architektoniczno-budowlanym naszego domu zaznaczone zostały miejsca odbioru gazu oraz przebieg przewodów sytuacja jest prosta i mniej kosztowna. Jeżeli nie, wtedy do wykonania instalacji wewnętrznej musimy mieć odrębny projekt (wykonany przez uprawnionego projektanta) oraz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeżeli chcemy uniknąć problemów, inwestycja powinna być prowadzona przez firmę albo licencjonowaną przez gazownię, albo znajdującą się w rejestrze gazowni.

Jak uniknąć kar?

Umowa z zakładem gazowniczym nakłada obowiązki na obie strony. Gazownia ma doprowadzić i dostarczyć gaz, do nas należy wykonanie instalacji odbiorczej i rozpoczęcie odbioru gazu w oznaczonym terminie. Nad obiema stronami wiszą również kary za zwłokę lub niedotrzymanie umowy. Jakie mamy możliwości uniknięcia kary, jeżeli nie zdołamy uporać się z wykonaniem instalacji na czas?

Jeszcze przed upływem ostatecznego terminu należy złożyć w gazowni podanie o jego przesunięcie. W podaniu należy wyjaśnić powody dla których nie jesteśmy w stanie wykonać prac w terminie.

Zobacz także: Jak kontrolować stężenie dwutlenku węgla w domu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »