| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

W trudnych czasach każdy szuka oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Są jednak koszty, których uniknąć się nie da – takim jest ogrzewanie domu. Wiele osób już na etapie planowania budowy domu stara się możliwie ograniczyć jego powierzchnię martwiąc się o przyszłe koszty związane z ogrzewaniem budynku. Podpowiadamy, jak wybrać tanie ogrzewanie.

Koszt nośników energii to nie jedyny koszt eksploatacji ogrzewania, równie ważne są także straty poonoszone przy dostarczaniu ciepła do ogrzewanych pomieszczeń oraz wartość opałowa, czyli efektywność danego paliwa.

Paliwa stałe

Najmniejszą wartość opałową ma sucha słoma zbożowa – 14–15MJ/kg,

brykiety – 17–20MJ/kg,

drewno – 16–19MJ/kg.

Zobacz także:  Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?

Najbardziej wydajny jest węgiel:

koks – 27MJ/kg,

miał węgla kamiennego – 19–26MJ/kg,

„ekogroszek“ oraz węgiel kamienny (orzech) – 24–28MJ/kg.

Ważne jest aby podejmując decyzję wziąć pod rozwagę wszystkie te czynniki, a także rodzaj budynku, który chcemy ogrzać – jego wielkość, istniejące instalacje, parametry izolacyjne.

W procesie eksploatacji możemy zrobić wiele, aby zaoszczędzić, ponieważ większość strat przy dostarczaniu ciepła do pomieszczeń to efekt produkcji zbyt dużej ilości ciepła, w stosunku do jego zapotrzebowania. Dlatego też należy kontrolować ilość produkowanego ciepła, bo jeden stopień więcej w pomieszczeniu, niezbyt odczuwalny dla mieszkańców, może w znacznym stopniu wpłynąć na rachunek. Ponadto można, korzystając z nowoczesnych sterowników, regulować ogrzewanie w taki sposób, aby w czasie nieobecności domowników utrzymywana była minimalna temperatura (15oC), a ogrzewanie załączało się dopiero na parę godzin przed naszym powrotem do domu.

Zobacz także:  Pompy ciepła – fakty i mity

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »