reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Rozpalanie ognia w kominku

Rozpalanie ognia w kominku

Rozpalanie ognia w kominku nie należy do najprostszych zadań. Do rozpalenie ognia w kominku potrzebna będzie podpałka i suchy papier. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić to w sposób właściwy.

Zasady rozpalania

Zanim rozpali się ogień, należy otworzyć wszystkie nawiewy powietrza. Przed rozpoczęciem rozpalania należy rozgrzać komin wpuszczając pewną ilość powietrza. Najlepiej otworzyć drzwi od paleniska, aby umożliwić przepływ ciepłego powietrza z pomieszczenia do komina.

Najprostszy sposób na rozpalenie ognia jest następujący: na ruszcie ułożyć podpałkę (zaleca się suchy papier), na niej ułożyć rozdrobnione drewno a następnie polano drewna. Stopniowo zwiększyć  ilość dokładanego drewna, jednocześnie podtrzymując ogień.

Zobacz także:  Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczędność.

Należy zwrócić uwagę na to,  czy w pierwszych 10–15 minutach ogień otrzymuje odpowiednią ilość powietrza. Przy słabszym ciągu w kominie należy zwiększyć dopływ powietrza uchylając nieco drzwi.

W niektórych przypadkach może wystąpić wsteczny ciąg w kominie. Powietrze przepływa wówczas w złym kierunku i wydostaje się do pomieszczenia. Przyczyną tego mogą być nieodpowiednie warunki pogodowe lub podciśnienie wewnątrz budynku. Należy wtedy pobudzić ciąg kominowy zapalając kawałek zgniecionej gazety w górnej części kominka. Podciśnienie można również zredukować otwierając okno. 

Podstawową zasadą jest częste dodawanie opału w małych ilościach. Gdy ogień jest zbyt gwałtowny, obciążenie termiczne paleniska i komina może być za wysokie. Należy również unikać tlenia się ognia. Wydziela się wówczas największa ilość zanieczyszczeń,  która powoduje osadzanie się kreozotu w kominie. Gdy proces spalania będzie przebiegał spokojnie, to dym wydostający się z komina będzie prawie niewidoczny.

Bezwzględnie pamiętajmy o tym, że do rozpalania nie wolno używać łatwopalnych produktów chemicznych, takich jak: olej, benzyna, rozpuszczalniki i inne.

Zobacz także: Kominki ekologiczne - GALERIA

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rozpalanie ognia w kominku nie należy do najprostszych zadań.
Rozpalanie ognia w kominku nie należy do najprostszych zadań.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama