| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Ogrzewanie ogrodów zimowych

Ogrzewanie ogrodów zimowych

Podczas budowy ogrodu zimowego warto pomyśleć o ogrzewaniu. Gdy stawiamy ogród zimowy w Polsce, powinniśmy wziąć pod uwagę także klimat panujący w naszym kraju. Jeśli nie pomyśleliśmy o ogrzewaniu ogrodu zimowego podczas jego budowy, zastanówmy się nad tym teraz. Oranżerie tak jak inne pomieszczenia w naszym domu potrzebują ogrzewania w czasie zimy. Ze względu na rośliny, które hodujemy w ogrodach zimowych temperatura tam panująca powinna być stała. Radzimy jakie ogrzewanie wybrać do oranżerii.

Oranżerie ogrodowe są wykonane ze szkła zespolonego. Materiał ten sprawia, że ogrody zimowe bardzo szybko nagrzewają się w lecie, gdy słońce intensywnie świeci, lecz także szybko tracą ciepło zimą. Oranżeria często wykorzystywana jest jako jedno z pomieszczeń w domu, dlatego też warto zadbać o dobre ogrzewanie tego miejsca, aby służyło nam także podczas mroźnych zim.

Zobacz także: Przygotowywanie oranżerii do zimy

Ogrzewanie podłogowe w ogrodach zimowych

Ze względu na to, że ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, świetnie sprawdza się w ogrodach zimowych. Ciepło  z ogrzewania podłogowego rozchodzi się bardzo szybko. Odpowiednio dobrana warstwa wykończeniowa podłogi  – dostosowana do ogrzewania podłogowego (płytki czy terakota) pozwoli na jeszcze lepsze ogrzanie oranżerii. Jeśli zdecydujemy się na panele bądź drewnianą podłogę, powinniśmy liczyć się z tym, że przepuszczają one dużo mniej ciepła niż np. terakota.

Alternatywą dla ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie wodne. Pamiętajmy jednak, że aby je zainstalować musimy mieć możliwość podłączenia ogrzewania wodnego do ogólnego systemu instalacji grzewczej. Niewątpliwie instalacja ogrzewania wodnego jest droższa niż instalacja ogrzewania elektrycznego, ale koszty wyrównują się w momencie użytkowania. Eksploatacja instalacji elektrycznej może nas dużo więcej kosztować.

Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?

Samo ogrzanie pomieszczenia w przypadku ogrzewania podłogowego: elektrycznego, czy wodnego trwa stosunkowo długo. Równie długo trwa także jego wychłodzenie.

Grzejniki kanałowe

Grzejniki kanałowe świetnie sprawdzają się w przeszklonych pomieszczeniach. Z racji tego, że znajdują się w powierzchni podłogi  (w kanałach przy wewnętrznych krawędziach ścian) nie zajmują miejsca tak jak standardowe grzejniki. Pamiętajmy, że grzejniki kanałowe są zasilane z instalacji grzewczej już istniejącej w naszym domu. Ten typ ogrzewania jest dobry ze względu na to, że zapobiega „poceniu się” szyb. Przy grzejnikach kanałowych nie musimy się martwić o parę wodną tworzącą się na szklanych ścianach.

Zobacz także: Jak i gdzie stosować grzejniki kanałowe?

Grzejniki ścienne

Doskonale nadają się do ogrzewania ogrodów zimowych, jednak nie wyglądają zbyt estetycznie. Tak jak grzejniki kanałowe tworzą efekt suchych ścian – nie dopuszczają do zawilgotnienia szyb. Ze względu na niewielki nakład finansowy potrzebny zarówno do zainstalowania grzejników ściennych, jak i eksploatacji, ten rodzaj ogrzewania cieszy się dużą popularnością.

Zobacz także: Oranżerie ogrodowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »