| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania, wystarczy przestrzegać kilku zasad, które przyniosą oszczędności do domowego budżetu. Co zrobić, żeby koszty ogrzewania były mniejsze?

PGNiG chciałby, aby ceny gazu wzrosły od stycznia o 20%. Ta podwyżka mogłaby obciążyć budżet rodziny posiadającej dom o powierzchni 150 metrów ogrzewany gazem o dodatkowe 450 złotych – wynika z szacunków Home Broker. Gaz nie jest jednak jedynym surowcem używanym w ciepłownictwie, którego cena systematycznie rośnie. Warto zauważyć, że zgodnie z danymi Ministerstwa Gospodarki, ogrzewanie odpowiada za ponad 70% zużycia energii w gospodarstwach domowych. Potencjał do oszczędności w tym zakresie jest więc największy.

Termomodernizacja

Najłatwiej obniżyć comiesięczne rachunki poprzez przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji. Jednak trwający już sezon grzewczy i zbliżająca się zima mogą nie pozwolić na tego typu inwestycje (na przykład remont elewacji lub wymianę grzejników). W tym roku rachunki za ogrzewanie i tak mogą być niższe niż zeszłoroczne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które do tego nie muszą uszczuplić domowego budżetu. Home Broker bazując na wyliczeniach specjalistycznych portali, przygotował listę 6 takich rozwiązań. Zgodnie z szacunkami w skrajnych przypadkach mogą one obniżyć rachunki za ogrzewanie 50-metrowego mieszkania w wielkiej płycie nawet o 860 zł, a w 150-metrowym domu jednorodzinnym ogrzewanym węglem nawet o 1500 zł.

Temperatura w pomieszczeniach

Po pierwsze nie ma sensu ogrzewanie całej nieruchomości do jednej temperatury. Często pojawiającą się radą jest różnicowanie Ilości ciepła dostarczanego do każdego pomieszczenia, co w praktyce może okazać się kłopotliwe. Tradycyjnie uznaje się, że w łazience powietrze powinno być ogrzane do 22 stopni. W pokoju dziennym powinno panować 20 stopni, a w sypialni około 17. Trzeba oczywiście pamiętać, że temperatura uznawana za komfortową jest różna w przypadku konkretnych osób. Niemniej jednak różne szacunki pokazują, że obniżenie o jeden stopień temperatury w mieszkaniu lub domu skutkuje obniżeniem zapotrzebowania na energię cieplną o 5–6% rocznie. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może wynieść odpowiednio 120 i 210 zł przy obniżeniu temperatury tylko o jeden stopień Celsjusza. Nie chodzi tu o to, aby prowadzić drobiazgowy monitoring rozkładu temperatur w każdym pomieszczeniu. W tych, z których korzystamy rzadziej, wystarczy ręcznie przykręcić termostat na grzejniku.

Ogrzewanie w ciągu dnia

Zdaniem niektórych duże oszczędności może przynieść obniżanie temperatury w domu na czas, gdy domownicy są w pracy czy w szkole. Portal tanie-ogrzewanie.pl szacuje na przykład, że przykręcenie ogrzewania o trzy stopnie Celsjusza od godziny 9 do 15 i od 23 do 6 pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną o 10%. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może zgodnie z szacunkami portalu tanie-ogrzewanie.pl wynieść odpowiednio 220 i 380 zł.

Zobacz także: Grzejniki – wymiana

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »