REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Grzejniki – wymiana

Eksperci BUDTRADE.pl
Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.
Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające.
Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające.

REKLAMA

REKLAMA

Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające. Skuteczność ogrzewania zależy od wielkości, rodzaju i miejsca zamontowania grzejników. Grzejniki ogrzewają całą przestrzeń pomieszczenia, nie tylko miejsca w ich pobliżu.

Moc grzejnika

Moc grzejnika należy dobrać, uwzględniając straty cieplne pomieszczenia i parametry pracy systemu grzewczego. Straty cieplne najczęściej zostają określone już w projekcie domu, jeżeli nie, najlepiej przyjąć wartość 50–70 W/mkw.

REKLAMA

Lokalizacja grzejnika

Grzejniki najlepiej montować w miejscach najbardziej narażonych na straty ciepła, tzn. pod oknami czy przy drzwiach zewnętrznych.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Rodzaje grzejników

Bardzo ważny jest sposób przekazywania ciepła przez grzejnik. Pod tym względem wyróżnia się przekazywanie ciepła przez promieniowanie lub unoszenie (tzw. konwencję). W większości przypadków za korzystniejszy uznaje się pierwszy sposób, ponieważ konwencja powoduje, że pod sufitem tworzy się „poduszka” ciepłego powietrza, a przy podłodze utrzymuje się niska temperatura. To szczególnie niekorzystne w miejscach „otwartych” u góry.

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe są najpopularniejsze, mają gładką powierzchnię czołową i dostępne są w wielu wymiarach i rodzajach. Są płaskie, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca, ułatwiają utrzymanie czystości, a na drodze promieniowania mogą przekazywać duże ilości ciepła. Tego typu grzejniki można podłączyć w tradycyjny sposób lub od połogi (rury przyłączeniowe są całkowicie ukryte).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepiej montować je w obiegach zamkniętych, ponieważ są mało odporne na korozję, oraz w instalacjach pompowych.

Grzejniki aluminiowe, żeberkowe

Grzejniki aluminiowe, żeberkowe składają się z połączonych ze sobą aluminiowych żeberek. Kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie ciepła. Najlepiej montować je w starych instalacjach grzewczych – końcówki przyłączeniowe są tak rozstawione, że łatwo zastąpić nimi stare grzejniki żeliwne.

Zobacz także: System sterowania ogrzewaniem

Grzejniki konwektorowe

Elementem grzejnym grzejników konwektorowych jest nagrzewnica. Ma ona formę pętli wykonanej z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz element ten osłania obudowa, która jednocześnie wymusza przepływ powietrza przez nagrzewnicę. Taka obudowa ma niską temperaturę, co jest szczególnie ważne np. w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci.

Grzejniki łazienkowe

Grzejniki łazienkowe nazywa się także ozdobnymi. Nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także zdobią je. Najczęściej mają formę drabinki, na której można suszyć ręczniki. Aby poza sezonem grzewczym zapewnić łazience odpowiednie dogrzanie, w grzejniku można zamontować gałkę elektryczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA