| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Nasilają się w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie pracuje najintensywniej. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniach czy zimne grzejniki oznaczają, że instalacja grzewcza nie działa prawidłowo.

Przeczytaj instrukcję obsługi

Instalacje c.o. są zasilane z różnych źródeł ciepła takich jak:

  • kotły węglowe;

  • kotły olejowe;

  • kotły gazowe.

Każdy z tych systemów funkcjonuje nieco inaczej. Dlatego jeśli ogrzewanie nie działa prawidłowo, należy przeczytać instrukcję obsługi. Problemy z ogrzewaniem w większości są takie same dla wszystkich typów instalacji i zazwyczaj łatwo ustalić ich źródło.

Zobacz także: Uchroń się przed czadem!

Regulowanie temperatury

Jeżeli z kotła nie wypływa woda w odpowiedniej temperaturze, należy sprawdzić, czy dobrze nastawiliśmy regulator kotłowy. W przypadku termostatów pokojowych kocioł nastawiamy na najwyższą temperaturę. Wtedy będziemy mieć pewność, że w czasie mrozów pomieszczenia będą wystarczająco ogrzane.

Jeżeli regulator jest dobrze nastawiony, a woda nadal jest zimna, oznacza to usterkę w kotle, złe paliwo lub zbyt małą moc kotła w stosunku do potrzebnego ciepła.

Główne problemy

Najczęściej grzejniki nie działają prawidłowo, ponieważ są zapowietrzone. Wtedy tylko ich część jest ciepła. Czasem można usłyszeć, jak w grzejnikach przepływa woda. Aby odpowietrzyć urządzenie, trzeba odkręcić odpowietrznik na tyle, aby woda wypłynęła. Jednocześnie należy pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w instalacji.

Czasem grzejnik jest zimny, ponieważ zablokował się zawór regulacyjny. Problem można rozwiązać, delikatnie opukując zawór. Jeżeli to nie pomoże, należy wezwać hydraulika.

Zobacz także: Jak wyliczyć moc kotła?

Niska temperatura w grzejnikach, zwłaszcza tych oddalonych od kotła, może być także spowodowana nieprawidłową regulacją instalacji. Zawory przygrzejnikowe mają zawór podwójnej regulacji, który reaguje na nastawioną temperaturę oraz wyrównuje jej przepływ w poszczególnych grzejnikach. Równomierne nagrzewanie grzejników można uzyskać, zmieniając tzw. wstępną regulację.

Po sezonie grzewczym należy nastawić przygrzejnikowe zawory termostatyczne na najwyższą temperaturę. Dzięki temu zabezpieczymy zawór przed sklejeniem się z grzybkiem, a głowicę przed uszkodzeniem.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Fot. Fotolia
Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »