REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uchroń się przed czadem!

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Fot. Fotolia
Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Wydziela się on z uszkodzonych kotłów i piecyków, a także z przewodów kominowych i nieodpowiedniej wentylacji powietrza. Ryzyko zatrucia czadem wzrasta w okresie zimowym, kiedy przy niskich temperaturach ogrzewanie pracuje intensywniej.

Kiedy pojawia się czad?

Czad pojawia się, jeśli paliwa zawierające węgiel (gaz ziemny, węgiel kamienny, drewno) nie spalą się do końca, ponieważ w powietrzu jest za mało tlenu, który umożliwiłby całkowite spalanie. Większość instalacji grzewczych nie chroni do końca przed czadem, dlatego należy zadbać o prawidłowe odprowadzanie spalin, aby nie mogły one przedostawać się do pomieszczeń.

REKLAMA

Zobacz także: Kocioł węglowy – wymiana

Sprawdź stare urządzenia

REKLAMA

Aby spalanie odbywało się prawidłowo, paliwo i powietrze muszą być dobrze wymieszane. Ten proces ograniczają zanieczyszczone palniki lub ruszty, przez co emisja dwutlenku węgla zwiększa się. Komory spalania w starych kotłach czy piecykach mogą być nieszczelne, wtedy czad będzie przedostawał się do pomieszczenia. Bardzo niebezpieczne są stare gazowe piecyki kąpielowe. Zamontowane w niewielkim pomieszczeniu, w którym często przebywają ludzie, nie mają żadnych zabezpieczeń przed niewłaściwym spalaniem. W połączeniu z ograniczoną wentylacją bardzo często dochodzi do tragedii. W nowych urządzeniach producenci montują czujniki ciągu – w przypadku jego zakłócenia urządzenie zostaje automatycznie wyłączone.

Łazienka, w której zamontowano piecyk kąpielowy, musi mieć zapewniony prawidłowy dopływ powietrza zewnętrznego za pomocą kanału nawiewnego lub otworów w drzwiach łazienkowych. W łazience z zamontowanym piecykiem kąpielowym nie można instalować wentylatorów wyciągowych. Może to wywołać odwrócenie ciągu kominowego, w rezultacie czego spaliny wrócą do pomieszczenia.

Zadbaj o kominy

Przepisy wymagają okresowego sprawdzania i czyszczenia kanałów dymowych i spalinowych. Paleniska na paliwa stałe powinny być sprawdzane raz na 3 miesiące, na gazowe – raz na pół roku. Często przepisy te są lekceważone i dochodzi do tragedii. Nieszczelne lub niedrożne kanały mogą spowodować roznoszenie się czadu. Dla większego bezpieczeństwa warto zamontować czujniki tlenku węgla, które będą sygnalizować wzrost stężenia czadu.

Zobacz także: Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu

Naturalny dopływ powietrza niezbędnego do prawidłowego spalania uniemożliwia także montaż nowych, szczelnych okien. Wymieniając okna, należy także zamontować nawiewniki okienne lub ścienne o odpowiedniej przepustowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA