reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kocioł węglowy – wymiana

Kocioł węglowy – wymiana

Kocioł węglowy powinno się wymienić wtedy, kiedy poprzedni jest już mocno zużyty lub uszkodzony. Na wymianę kotła węglowego warto zdecydować się także w sytuacji, jeżeli chcemy zwiększyć efektywność spalania i ułatwić sobie regulację temperatury w pomieszczeniach. Wymiana starego kotła węglowego na nowy nie zawsze jest łatwa. Aby nowe urządzenie działało sprawnie, należy je dobrać do instalacji grzewczej.

Kocioł węglowy dobieramy w zależności od rodzaju systemu grzewczego.

Obieg grawitacyjny, otwarty

Z tego typu instalacją współpracują proste kotły węglowe charakteryzujące się dużą średnicą przyłączy wodnych, mające ręczny załadunek paliwa i ograniczoną automatykę sterowania. Aby dopasować ten system grzewczy do nowoczesnych kotłów, niezbędna będzie wymiana całej instalacji lub podłączenie kotła za pomocą wymiennika płytowego.

Zobacz także: Pompy ciepła – fakty i mity

Obieg pompowy, otwarty

Obieg pompowy, otwarty może bezpośrednio współpracować z kotłami o prostym systemie regulacji temperatury zasilania. Taki układ należy zabezpieczyć przed przegrzaniem. W razie awarii zasilania mogłoby dojść do podniesienia się temperatury wody w kotle. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza układów zbudowanych z rur o małej średnicy, w których cyrkulacja grawitacyjna jest zbyt słaba, by skutecznie odprowadzać ciepło z kotła w razie awarii pompy. W tego typu układach nie sprawdzi się także zamontowanie zaworów termostatycznych, ponieważ mogą one spowodować przegrzania się kotła.

Obieg pompowy, zamknięty

Obieg pompowy, zamknięty montowany jest głównie w nowoczesnych instalacjach grzewczych. Podłączenie do kotła wymaga wykorzystania wymiennika płytowego, który tworzy dwa obiegi – grzejnikowy i kotłowy. Jest to bardzo powszechny układ, który pozwala na skuteczną pracą kotłów sterowanych elektronicznie, zawierających podajnik paliwa i palnik retortowy.

Zobacz także: Jak wyliczyć moc kotła?

Obieg kotłowy

Instaluje się go jako obieg pompowy, otwarty. Ma to na celu zabezpieczenie przed zbyt dużym wzrostem ciśnienia, gdyby doszło do przegrzania się kotła. Obieg wody tworzą kocioł, pompa, wymienni płytowy i i otwarte naczynie wzbiorcze. Wysokość mocy, która jest przekazywana do systemu, zależy od wydajności grzewczej kotła. Temperatura układu nie może być mniejsza niż 65 stopni C. Ilość energii przekazywanej do systemu regulowana jest przepływem wody w kotle.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kocioł węglowy powinno się wymienić wtedy, kiedy poprzedni jest już mocno zużyty lub uszkodzony.
Kocioł węglowy powinno się wymienić wtedy, kiedy poprzedni jest już mocno zużyty lub uszkodzony.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama