| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

Podczas sezonu grzewczego spalamy w kominku wiele drewna. To ile drewna zużyjemy zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzać oraz od panującej pogody. Zanim podejmiemy decyzję jakie drewno kupimy do palenia w kominku, sprawdźmy czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna.

Drewno iglaste

Do palenia w kominku nie powinniśmy wykorzystywać drewna drzew iglastych. Zawierają one w sobie dużo żywicy, która pod wpływem wysokiej temperatury i ognia może strzelać z paleniska brudząc otoczenie i pozostawiać trudne do usunięcia plamy. Ponadto, drewno z drzew iglastych podczas spalania wytwarza dużo dymu oraz sadzy, która osadzając się w kominie zanieczyszcza go oraz zmniejsza jego drożność.

Zobacz także: Ogród – przechowywanie drewna na opał

Drewno z drzew liściastych

Drewno z drzew liściastych nie sprawia żadnych problemów. Nie wytwarza nadmiaru dymu, ma niewiele żywicy i spala się równomiernie. Paląc drewnem z drzew liściastych możemy być pewni, że nasz komin długo pozostanie czysty. Do palenia w kominkach szczególnie polecane jest drewno twarde: dębowe, grabowe, bukowe – to ono oddaje najwięcej ciepła.

Drewno miękkie takie jak: lipa, topola jest trochę gorsze od drewna twardego, poza tym jest mniej kaloryczne co ma też wpływ na ciepło oddawane z kominka. Drewno miękkie spala się szybciej i będziemy musieli częściej je dokładać. W efekcie, w czasie zimy spalimy go więcej niż drewna twardego. W tym wypadku twarde drewno jest znacznie bardziej ekonomiczne  możemy być pewni, że jego zapasy wystarczą nam na dłużej. Powinniśmy szczególnie zwrócić na to uwagę, jeśli mamy w domu niewiele miejsca na jego przechowywanie.

Zobacz także: Czy kominek może ogrzać cały dom?

Na kolejnej stronie: Czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Do palenia w kominku nie powinniśmy wykorzystywać drewna drzew iglastych. Fot. Fotolia
Do palenia w kominku nie powinniśmy wykorzystywać drewna drzew iglastych. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »