REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie domu kominkiem

W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Fot. Nateo sp. z o.o.
W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Fot. Nateo sp. z o.o.
Nateo sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Kominki domach jednorodzinnych pełnią głównie funkcję rekreacyjną. W takim przypadku duże ilości energii są marnowane. Zobacz jak wykorzystać ciepło kominka w instalacji grzewczej jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.

W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Alternatywę stanowią kominki z płaszczem wodnym oraz DGP. Czym różnią się te rozwiązania i co możemy dzięki nim zyskać?

REKLAMA

DGP

REKLAMA

Kominki z zamkniętą komorą mogą wykorzystywać w celach grzewczych tzw. DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza. Wkład rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury jest opływany przez powietrze, które transportuje ciepło poprzez specjalne kanały do pozostałych pomieszczeń. Istotne przy takim rozwiązaniu jest odpowiednie rozmieszczenie rur, ponieważ ma ono znaczny wpływ na wydajność instalacji.

Decydując się na DGP, mamy do wyboru dwa obiegi – naturalny oraz wymuszony. W pierwszym przypadku ogrzane, a co za tym idzie lżejsze powietrze unosi się i  przedostaje przez kanały maksymalnie na odległość 3 metrów. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt inwestycyjny oraz brak urządzeń wspomagających. Jeśli jednak zależy nam na większych dystansach (około 10 m), skorzystajmy z obiegu wymuszonego. Wymaga on zamontowania turbin elektrycznych, które zwiększają ciśnienie przepływu powietrza, ale przy tym również zużycie energii.

Pamiętajmy jednak, że system dystrybucji gorącego powietrza przyniesie wymierne korzyści tylko wówczas, gdy możliwa będzie swobodna wymiana powietrza między kominkiem a ogrzewanymi pomieszczeniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kominek w domu drewnianym

Kominki z płaszczem wodnym

W kominkach z płaszczem wodnym przez szybę promieniuje zaledwie 20% ciepła. Pozostała część oddawana jest do czynnika grzewczego, tj. wody płynącej między podwójnymi ściankami komory, która następnie rozchodzi się do pozostałych pomieszczeń. System może zostać podłączony do istniejącego już centralnego ogrzewania, co znacznie obniży koszty inwestycyjne. Może współpracować też z różnymi wymiennikami ciepła np. ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami. Odpowiednio dobrane parametry, a co za tym idzie wysoka sprawności instalacji, zapewnią komfort grzewczy w trakcie całego roku. Warto też wspomnieć, że drewno dokłada się w tym wypadku zaledwie dwa razy w ciągu doby.

Zalety instalacji z płaszczem wodnym

Atutem instalacji z płaszczem wodnym jest możliwość wykorzystywania jej nie tylko w roli samodzielnego źródła, ale również wsparcia dla odrębnego systemu CO i CWU. Korzystnym rozwiązaniem jest zintegrowanie go z systemami bazującymi na odnawialnych źródłach energii np. pompą ciepła.

Zobacz  także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

REKLAMA

– Takie połączenia nie są już na rynku nowością, dlatego pompy ciepła są do nich odpowiednio przystosowane – mówi Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o. Specjalne moduły pozwalają za pomocą panelu sterującego w prosty sposób zarządzać całym systemem, dostosowując parametry tak, by przynosiły optymalny efekt.

Oprzyrządowanie pozwala regulować pracę poszczególnych elementów instalacji, takich jak zasobnik ciepłej wody użytkowej czy pompy obiegowe. Dzięki temu możemy dokładnie ustawiać np. temperaturę kominka, co zapewnia zyski nie tylko finansowe, ale również ekologiczne.

Źródło: Nateo sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA