| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Ogrzewanie domu kominkiem

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominki domach jednorodzinnych pełnią głównie funkcję rekreacyjną. W takim przypadku duże ilości energii są marnowane. Zobacz jak wykorzystać ciepło kominka w instalacji grzewczej jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.

W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Alternatywę stanowią kominki z płaszczem wodnym oraz DGP. Czym różnią się te rozwiązania i co możemy dzięki nim zyskać?

DGP

Kominki z zamkniętą komorą mogą wykorzystywać w celach grzewczych tzw. DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza. Wkład rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury jest opływany przez powietrze, które transportuje ciepło poprzez specjalne kanały do pozostałych pomieszczeń. Istotne przy takim rozwiązaniu jest odpowiednie rozmieszczenie rur, ponieważ ma ono znaczny wpływ na wydajność instalacji.

Decydując się na DGP, mamy do wyboru dwa obiegi – naturalny oraz wymuszony. W pierwszym przypadku ogrzane, a co za tym idzie lżejsze powietrze unosi się i  przedostaje przez kanały maksymalnie na odległość 3 metrów. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt inwestycyjny oraz brak urządzeń wspomagających. Jeśli jednak zależy nam na większych dystansach (około 10 m), skorzystajmy z obiegu wymuszonego. Wymaga on zamontowania turbin elektrycznych, które zwiększają ciśnienie przepływu powietrza, ale przy tym również zużycie energii.

Pamiętajmy jednak, że system dystrybucji gorącego powietrza przyniesie wymierne korzyści tylko wówczas, gdy możliwa będzie swobodna wymiana powietrza między kominkiem a ogrzewanymi pomieszczeniami.

Zobacz także: Kominek w domu drewnianym

Kominki z płaszczem wodnym

W kominkach z płaszczem wodnym przez szybę promieniuje zaledwie 20% ciepła. Pozostała część oddawana jest do czynnika grzewczego, tj. wody płynącej między podwójnymi ściankami komory, która następnie rozchodzi się do pozostałych pomieszczeń. System może zostać podłączony do istniejącego już centralnego ogrzewania, co znacznie obniży koszty inwestycyjne. Może współpracować też z różnymi wymiennikami ciepła np. ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami. Odpowiednio dobrane parametry, a co za tym idzie wysoka sprawności instalacji, zapewnią komfort grzewczy w trakcie całego roku. Warto też wspomnieć, że drewno dokłada się w tym wypadku zaledwie dwa razy w ciągu doby.

Zalety instalacji z płaszczem wodnym

Atutem instalacji z płaszczem wodnym jest możliwość wykorzystywania jej nie tylko w roli samodzielnego źródła, ale również wsparcia dla odrębnego systemu CO i CWU. Korzystnym rozwiązaniem jest zintegrowanie go z systemami bazującymi na odnawialnych źródłach energii np. pompą ciepła.

Zobacz  także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

– Takie połączenia nie są już na rynku nowością, dlatego pompy ciepła są do nich odpowiednio przystosowane – mówi Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o. Specjalne moduły pozwalają za pomocą panelu sterującego w prosty sposób zarządzać całym systemem, dostosowując parametry tak, by przynosiły optymalny efekt.

Oprzyrządowanie pozwala regulować pracę poszczególnych elementów instalacji, takich jak zasobnik ciepłej wody użytkowej czy pompy obiegowe. Dzięki temu możemy dokładnie ustawiać np. temperaturę kominka, co zapewnia zyski nie tylko finansowe, ale również ekologiczne.

Źródło: Nateo sp. z o.o.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Fot. Nateo sp. z o.o.
W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Fot. Nateo sp. z o.o.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »