REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność

Kominki to ekologiczne i niedrogie rozwiązanie grzewcze. Fot. Materiały prasowe
Kominki to ekologiczne i niedrogie rozwiązanie grzewcze. Fot. Materiały prasowe
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Kominki to ekologiczne i niedrogie rozwiązanie grzewcze. Przy pomocy kominka można ogrzać nawet cały budynek, a także stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pieców kominkowych, o różnych funkcjach, cenach i wyglądzie. Przed wyborem odpowiedniego modelu należy zadać sobie pytanie. Jak dużą przestrzeń chcemy przy ich pomocy ogrzać?

REKLAMA

Kominek otwarty czy kominek zamknięty

Podstawową klasyfikacją jest podział na kominki otwarte i zamknięte. Te pierwsze są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie klimatyczną atmosferę – widok, trzask i zapach spalającego się drewna.

- Jest to najstarszy typ kominków; źródłem ciepła jest tutaj promieniowanie z komory spalania. Niestety kominki otwarte nadają się tylko do ogrzewania pomieszczeń w ich najbliższym otoczeniu – większość ciepła jest zasysana z powrotem i ucieka przez komin na zewnątrz – mówi Katarzyna Izdebska, project manager Insteo.pl - internetowej porównywarki cen materiałów budowlanych.

Zobacz także: Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kominki zamknięte z wkładem

Coraz większą popularnością cieszą się kominki zamknięte (z wkładem), które przy stosunkowo niskich kosztach mogą ogrzać duże powierzchnie. Komora spalania jest tutaj oddzielona od mieszkania specjalną szybą. Ogień w kominku ogrzewa wkład, który dzięki swojej konstrukcji bardzo wydajnie oddaje ciepło do powietrza. Napływa ono przez specjalny kanał nawiewny, dodatkowe szczeliny między obudową i wkładem kominkowym, a także przez kratki w okapie kominka. Po ogrzaniu powietrze unosi się w górę i wydostaje na zewnątrz przez kratki w obudowie kominka lub też jest transportowane specjalnymi kanałami systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP).


Co wybrać: Ogrzewanie grawitacyjne czy wymuszone?

Instalację kominków i systemów DGP najlepiej zlecić fachowcom. Niezmiernie ważny jest prawidłowy montaż oraz szczelność instalacji.

- Powietrze w systemach DGP może być przenoszone na dwa sposoby – grawitacyjny i wymuszony. Układ grawitacyjny nie jest skomplikowany – ogrzane powietrze unosi się do góry, a następnie trafia do kanałów dystrybucyjnych – tłumaczy Katarzyna Izdebska z Insteo.pl.

Zobacz także: Czy warto ogrzewać garaż w domu jednorodzinnym?

Takie rozwiązanie jest niezawodne, gdyż nie wykorzystuje dodatkowych elementów mechanicznych oraz stosunkowo tanie. Ma jednak jedną podstawową wadę, można w ten sposób ogrzać tylko pomieszczenia w najbliższym otoczeniu kominka.

Do ogrzania większych powierzchni domu stosuje się układy wymuszone, w których powietrze rozprowadzane jest kanałami o długości do 10 m.

REKLAMA

- Ten system jest już bardziej skomplikowany. Jego podstawę stanowi aparat nawiewny, który zasysa gorące powietrze i tłoczy je do wszystkich odgałęzień systemu. Musi mieć on dopływ prądu – niestety przez to jego użytkowanie jest nieco droższe – dodaje Katarzyna Izdebska.

Na wylotach przewodów nawiewnych montowane są kratki z regulacją strumienia powietrza, dzięki temu można ustawiać temperaturę w domu. Dobrze dobrany system potrafi ogrzać nawet 200 metrowy dom. W takim wypadku ważne jest, żeby kominek umieścić w centralnym punkcie domu. Dzięki temu kanały dystrybucji będą miały równą długość, a ciepło będzie równomiernie rozprowadzane.

Zobacz także: Ile będzie kosztował kominek w moim domu?

Kominki są coraz bardziej popularne w Polsce, ich eksploatacja nie jest droga, a sam piec jest eleganckim elementem dekoracyjnym. Na rynku istnieje wiele różnych wzorów kominków, dzięki którym dom nabierze niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo, eksploatacja tej formy ogrzewania pozwoli zaoszczędzić w domowym budżecie.

Autor: Katarzyna Izdebska - Insteo.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA