reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Zawór bezpieczeństwa

Zawór bezpieczeństwa

Zawór bezpieczeństwa pełni bardzo ważną rolę w instalacjach centralnego ogrzewania oraz wszelkich instalacji wodnych. Zawór bezpieczeństwa jest elementem wymaganym w każdej instalacji i musi być odpowiednio dobrany. Jak działa zawór bezpieczeństwa i jak dobrać najlepszy z nich?

Co to jest zawór bezpieczeństwa?

Zawór bezpieczeństwa jest elementem armatury ochronnej dla instalacji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Zbyt wysokie ciśnienie w instalacji mogłoby spowodować nieodwracalne uszkodzenia najsłabszych elementów: armatury odcinającej, regulującej czy filtrów. Dlatego zawór bezpieczeństwa jest dobierany pod kątem najsłabszego elementu instalacji.

Zawór bezpieczeństwa – budowa

Rodzajów oraz technik zabezpieczani przed ciśnieniem w zaworach tego typu jest wiele. Najbardziej podstawową techniką jest użycie sprężyny oraz mechanizmu pływakowego. W tym przypadku skoki ciśnienia są przejmowane poprzez mechanizm pływakowy oraz sprężynę o odpowiednim, wcześniej ustawionym naprężeniu. W przypadku zbyt dużego wzrostu ciśnienia sprężyna zgina się na tyle, by udostępnić wypływ wody przez zawór i zmniejszyć ciśnienie w instalacji. Jest to niechciane zjawisko, ale dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć najsłabsze elementy instalacji kosztem ubytku wody w niej płynącej. 

Zobacz także: Wodny zawór odcinający

Dobór zaworu bezpieczeństwa

Dobór zaworu bezpieczeństwa odbywa się na ogół na podstawie maksymalnego ciśnienia jakie może wystąpić w instalacji tak, by żaden z jej elementów nie został uszkodzony. Dodatkowo przyjmuje się 15% zapas ciśnienia aby zawór zdziałał odpowiednio wcześniej.

Zobacz także: Gniazdo zaworu

Zawór bezpieczeństwa – lokalizacja i właściwy projekt

Właściwa lokalizacja zaworów bezpieczeństwa ma wpływ na jego wielkość. Redukując skoki ciśnienia tuż przy źródle, jesteśmy w stanie całkowicie zabezpieczyć instalację. Dlatego zawory są umieszczane przy kotłach i innych źródłach ciepła po stronie zasilającej (wyższa temperatura powoduje rozszerzalność termiczną wody i dodatkowy wzrost ciśnienia). Zastosowanie urządzeń do stabilizacji ciśnienia w instalacji, jak naczynia wzbiorcze czy kompensatory kompresorowe, daje nam możliwość stosowania najmniejszych zaworów bezpieczeństwa. Urządzenia takie nie zwalniają nas ze stosowania zaworów bezpieczeństwa.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zawór bezpieczeństwa pełni bardzo ważną rolę w instalacjach centralnego ogrzewania oraz wszelkich instalacji wodnych.
Zawór bezpieczeństwa pełni bardzo ważną rolę w instalacjach centralnego ogrzewania oraz wszelkich instalacji wodnych.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama