reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych

Regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych

Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem poprawnego działania instalacji wentylacyjnej. Przeprowadzenie regulacji instalacji i dostosowanie jej do bieżących wymagań użytkownika obiektu jest zależne od zastosowania właściwych elementów regulacji instalacji, zarówno na instalacji, jak i w centrali. Brak regulacji lub zła regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych powodują losowość dopływu powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

Regulacja ilości powietrza u źródła

Podstawową metodą regulacji jest dobór odpowiedniej wielkości wentylatora do wymagań instalacji. W większości wentylator ten będzie dostarczał stałą ilość powietrza do instalacji – są to instalacje o stałym przepływie powietrza (CAV – Constant Air Volume). Bardziej energooszczędną i zaawansowaną metodą jest stosowanie wentylatora, który dopasowuje swoją wydajność do aktualnych potrzeb użytkownika. Instalacje takie posiadają zmienne ilości powietrza i dobierane są na średnie przepływy (VAV – Variable Air Volume). System taki wymaga użycia dodatkowych układów sterujących pracą silnika wentylatora – falowników. Urządzenia te podłączone na zasilaniu wentylatorów zmieniają napięcie prądu dopływającego do wirnika silnika. W ten sposób wirnik kręci się z różnymi prędkościami. Sygnał sterowania podawany do falownika może być każdego rodzaju – od sterowania przez termostat, presostat do sterowania ze względu na stężenia zanieczyszczeń w pomieszczeniu. System taki dodatkowo podłączony do ogólnego systemu sterowania i zarządzania budynkiem BMS może uwzględniać inne sygnały i możliwości – np. okresową nocną pracę na niższych obrotach. System taki ze względu na zastosowanie skomplikowanych urządzeń sterujących jest wiele droższy od standardowych systemów stałoprzepływowych.

Zobacz także: Wszystko o klimatyzacji

Regulacja ilości powietrza u odbiornika

Drugą podstawową metodą regulacji, stosowaną głównie w systemach CAV, jest regulacja ilości powietrza na kratkach i anemostatach w pomieszczeniu. Regulacja odbywa się poprzez ograniczanie powierzchni wypływu powietrza, a co za tym idzie zwiększanie strat ciśnienia. Powoduje to mniejszy wypływ powietrza.

Dodatkową „wstępną” regulację stosuje się na odnogach większych ciągów wentylacyjnych, celem prostszej regulacji na końcu instalacji. Stosuje się przepustnice kanałowe, jedno lub wielopłaszczyznowe . W systemach VAV przepustnice te są regulowane siłownikami, które dostają odpowiedni sygnał z systemu BMS (Building Management System).

Zobacz także: Jaki system klimatyzacji wybrać?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem jej poprawnego działania.
Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem jej poprawnego działania.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama