reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Tłumiki hałasu – co to takiego?

Tłumiki hałasu – co to takiego?

Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do wygłuszania instalacji wentylacyjnej. To dzięki tłumikom hałasu nie mamy świadomości, że powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczenia przechodzi przez głośną i specjalistyczną instalację. Przedstawiamy specyfikę tłumików hałasu.

Tłumiki hałasu – budowa i zasada działania

Tłumiki są przestrzeniami o większej kubaturze niż kanał. Posiadają wewnątrz specjalne przegrody, na których strumień powietrza załamuje się i wygłusza. Jednocześnie przestrzeń pomiędzy przegrodami jest na tyle duża aby strumień mógł przepłynąć bez znaczących strat. Tłumiki są najczęściej wyłożone od wewnątrz materiałem tłumiącym o odpowiedniej grubości. Z reguły jest to wełna mineralna. Wyróżnia się tłumiki okrągłe oraz prostokątne w zależności od charakteru instalacji, na których chcemy zastosować tłumienie. Tłumiki specjalnie dobierane posiadają konkretne długości, które decydują o poziomie tłumienia hałasu. Pamiętajmy, że im dłuższy tłumik zastosujemy tym większy spadek ciśnienia na instalacji będzie miał miejsce. Większe straty są równoważne z większym i droższym wentylatorem. Ważne zatem aby ekonomicznie podejść do sprawy i wytłumić instalację na tyle, na ile jest to wymagane. Przykładowo dla pomieszczeń biurowych i mieszkalnych hałas z instalacji nie powinien przekraczać 35 dBa. W takich instalacjach, gdzie sieć jest mała, stosuje się przeważnie tłumiki o długości 0,5 m.

Zobacz także: Jak ograniczyć hałas w domu?

Gdzie stosować tłumiki hałasu?

Jak dobrze wiemy głównym źródłem hałasu w instalacjach wentylacji mechanicznej są wentylatory oraz centrale wentylacyjne. Tłumiki stosujemy w dwóch zapalnych punktach instalacji: na wyrzucie powietrza z centrali oraz nawiewie na instalację. W pierwszym przypadku jest to spowodowane nakazem nie wpuszczania hałasu do otoczenia o natężeniu wyższym niż 45 dB. W kolejnym przypadku jest to uwarunkowane wstępnym wytłumieniem wentylatora, aby reszta hałasu została wytłumiona przez instalację oraz pomieszczenie. Każda instalacja oraz pomieszczenie mają tzw. tłumienie własne, które przy dużych kubaturach osiągają całkiem spore wartości.

Zobacz także: Czym są rekuperatory?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do jej wygłuszania.
Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do jej wygłuszania.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama