| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kurtyny powietrzne – co to takiego?

Kurtyny powietrzne – co to takiego?

Kurtyny powietrzne – choć często pod nimi przechodzimy, rzadko je zauważamy, chyba że zdmuchną nam kapelusz z głowy. Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego, ogrzanego powietrza z pomieszczenia do przestrzeni atmosfery.

Kurtyny powietrzne – zasada działania i budowa

Zadaniem kurtyny powietrznej jest odgrodzenie strumieniem powietrza dwóch stref o drastycznie różnych temperaturach. Wieszane są one nad wszelkiego rodzajami przejść i otworów drzwiowych i okiennych. Nadmuchując powietrze na całej szerokości drzwi powodują, że powietrze ze strefy przed i za kurtyną nie miesza się, a wymiana ciepła pomiędzy nimi jest bardzo ograniczona (co daje konkretne zyski w eksploatacji systemu).

Kurtyna powietrzna to nic innego jak podłużna obudowa, w której znajdziemy wentylatory napędzające powietrze. Duża moc tych wentylatorów powoduje wyrzut powietrza z dużymi prędkościami co jest gwarancją szczelnego odgrodzenia stref chronionych. Powietrze czerpane jest przez tył kurtyny powietrznej a wyrzucane od frontu pod kątem prostopadłym do posadzki. Wyróżnia się tzw. kurtyny zimne i ciepłe. Kurtyny cieple są wyposażone dodatkowo w nagrzewnice wodną lub elektryczną. Dzięki niej powietrze jest ogrzane nim opuści urządzenie. Ciepły napływ powietrza stosowany jest zimą aby ograniczyć straty ciepła z pomieszczenia i umilić wejście osobom wchodzącym z zewnątrz (strumień powietrza o dużej prędkości ma wysoką zdolność chłodzącą co w zimie mogłoby wywoływać negatywne odczucia osoby przechodzącej pod kurtyną powietrzną).

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Oszczędności związane z zastosowaniem kurtyn powietrznych

Kurtyny powietrzne, choć drogie inwestycyjnie, spłacają się bardzo szybko. Powodują one znaczne oszczędności w ilości ciepła jaką musimy dostarczyć do pomieszczenia. Koszty utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniu zabezpieczonym kurtynami powietrznymi maleją nawet o 20–30% w zależności od rodzaju kurtyny (ciepła pobiera dodatkową energię). Koszt utrzymania kurtyn zimnych jest bardzo niski – doprowadzamy do nich jedynie energię do zasilania wentylatora.

Zobacz także: Jak działa wentylacja wywiewna?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego powietrza z pomieszczenia do atmosfery.
Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego powietrza z pomieszczenia do atmosfery.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »