reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Projekt wentylacji i klimatyzacji – z czego wynikają założenia temperaturowe?

Projekt wentylacji i klimatyzacji – z czego wynikają założenia temperaturowe?

Projekty wentylacji i klimatyzacji oparte są na szczegółowych założeniach temperaturowych i wilgotnościowych. Od założeń temperaturowych i wilgotnościowych zależą wielkości urządzeń chłodniczych, które dobrał projektant, a więc i konkretne pieniądze, które zapłacimy za realizację projektu. Poznajmy zatem podstawowe założenia, według których tworzy się projekty wentylacji i klimatyzacji w Polsce.

Strefy klimatyczne Polski

W wyniku różnorodności geograficznej Polski nie da się jednoznacznie określić parametrów powietrza zewnętrznego dla zimy i lata. Z tego powodu Polska w zależności od pory roku (zima/lato) została podzielona na obszary o stałej (w przybliżeniu) maksymalnej temperaturze projektowej. Temperatura ta nie jest maksimum występującym na obszarze, a wartością średnią wynikającą z takiej optymalizacji, że urządzanie chłodnicze będzie zaspokajało potrzeby użytkownika przez minimum 90% czasu.

Latem teren Polski podzielony jest na 2 strefy. W strefie I (tereny nadmorskie) temperatura obliczeniowa wynosi 280C a wilgotność osiąga poziom 52%. Pozostała część Polski to strefa II o temperaturze powietrza 300C i wilgotności niższej, bo wynoszącej 45%.

Zimą teren Polski podzielony jest na aż 5 stref projektowych o temperaturze powietrza zewnętrznego od – 160C (tereny nadmorskie), aż po -240C (tereny górskie oraz okolice Suwałk). Wilgotność powietrza zakłada się jednakową i równą 100%.

Zobacz także: Jak działa wentylacja wywiewna?

Jakość powietrza i parametry powietrza wewnętrznego

Bardzo duże znaczenie w wynikowej mocy grzewczej lub chłodniczej urządzeń służących do naszych celów mają nasze wymagania względem jakości powietrza wewnętrznego. Jeżeli założymy przesadnie, że w pomieszczeniu w upały chcemy mieć 200C (czyli 100C poniżej temperatury zewnętrznej) to będziemy mieli odpowiednio większe urządzenie i oczywiście odpowiednio droższe. Standardowo zakłada się parametry powietrza wewnętrznego latem na poziomie 240C, zaś zimą 200C. Pozwala to na zaprojektowanie urządzeń o optymalnej mocy, które np. raz na rok będą miały zbyt małe parametry, a nie stale za duże.

Zobacz także: Wentylacja hybrydowa – co to takiego?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Projekty wentylacji i klimatyzacji oparte są na szczegółowych założeniach temperaturowych i wilgotnościowych.
Projekty wentylacji i klimatyzacji oparte są na szczegółowych założeniach temperaturowych i wilgotnościowych.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama