reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kanały wentylacyjne – kiedy wykrapla się na nich wilgoć?

Kanały wentylacyjne – kiedy wykrapla się na nich wilgoć?

Wykraplanie wilgoci na kanałach wentylacyjnych jest często spotykanym zjawiskiem. Wykraplanie wilgoci to efekt nadmiernej oszczędności przy wykonywaniu instalacji wentylacyjnej, oczywiście kosztem użytkownika. Proces ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale efekty wykraplania wilgoci na kanałach wentylacyjnych są trudne do usunięcia.

Wilgoć w kanałach wentylacyjnych – dlaczego?

Proces wykraplania wilgoci na lub w kanale spowodowany jest przez zbytnie ochłodzenie powierzchni kanału. Jeśli temperatura przekroczy graniczną wartość temperatury punktu rosy (dla warunków normalnych około 17–180C latem i 140C zimą) na powierzchni stałej zaczyna wykraplać się wilgoć.

Zobacz także: Kiedy izolować kanały wentylacji?

Kiedy na kanałach wentylacyjnych wykrapla się wilgoć?

Na kanałach wentylacyjnych zaobserwujemy wykraplanie gdy są one nieizolowane w żaden sposób, a różnica powietrza w i poza kanałem jest wyższa niż 5–60C. Wykraplanie może być również skutkiem nadmiernej zawartości wilgoci w powietrzu (na zewnątrz lub w kanale). Zbyt nasycone wilgocią powietrze z łatwością zaczyna wykraplać wilgoć nawet przy minimalnych obniżeniach temperatury. Wilgoć ta osiada na kanałach, ścianach i innych powierzchniach o temperaturze niższej niż otoczenia.

Najczęstszym miejscem wykraplania wilgoci są kanały czerpne instalacji wentylacyjnej oraz kanały klimatyzacyjne z chłodnym powietrzem. Występują tam największe różnice temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.

Zobacz także: Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Koszty izolacji kanałów wentylacyjnych

Brak izolacji kanałów wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest ewidentnym niedopatrzeniem, czy to projektanta, czy wykonawcy. Często spotykaną praktyką jest oszczędność inwestycyjna i nie izolowanie kanałów. Na późniejszym etapie, gdy chcemy zaizolować kanały już istniejące, wydatek na ten cel jest nawet 1,5 większy. Dodatkowo taka izolacja nigdy nie będzie w 100% szczelna i poprawnie położona. Koszt położenia 1m2 takiej instalacji to wydatek rzędu 35–45zł. Przed położeniem izolacji kanał należy umyć i odtłuścić aby izolacja przywarła szczelnie do kanału. Jest to operacja niezbędna i dość czasochłonna.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wykraplanie wilgoci na kanałach wentylacyjnych jest często spotykanym zjawiskiem.
Wykraplanie wilgoci na kanałach wentylacyjnych jest często spotykanym zjawiskiem.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama