REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Osuszanie powietrza – co to takiego?

Artur Nowotka
Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.
Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach takich jak suszarnie czy pralnie. Proces osuszania powietrza pomaga w pozbyciu się dyskomfortu, który stwarza nadmierna parność powietrza.

Zawartość wilgoci a wilgotność względna

REKLAMA

W branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej rozróżnia się dwa niezależne parametry opisujące ilość wilgoci w powietrzu. Pierwszym z nich jest bezwzględna zawartość wilgoci. Jest to ilość gramów wody w kilogramie powietrza. Z doświadczenia wiadomo, że wartość ta nie daje nam wystarczającej informacji na temat wilgotności powietrza, ponieważ wilgotność jaką odczuwa człowiek jest zależna od temperatury.

Wilgotność względna jest parametrem opisującym stopień nasycenia powietrza wilgocią w danych warunkach temperaturowych. Jest to parametr łatwo określany poprzez podstawowe urządzenia pomiarowe do wentylacji.

W pralniach i suszarniach odczuwamy dużą parność powietrza. Tłumaczymy to tym, że wilgoć odparowuje z powierzchni ubrań i pozostaje w powietrzu. Czemu zatem nie odczuwamy znacznej parności powietrza na hali basenu, skoro są tam ogromne powierzchnie parowania wody – z basenu, posadzki itp.? Przy obu obiektach zawartość wilgoci może być podobna, ale odczuwalność różna. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z różnicy temperatur – w suszarniach (około 240C) i na halach basenowych (160C). Przy wyższych temperaturach a tej samej zawartości wilgoci odczuwamy większą wilgotność względną (odczuwalną).

Zobacz także: Co to jest klimatyzacja?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osuszanie w klimatyzatorach

Usuwanie wilgoci z powietrza wentylacyjnego uzyskuje się poprzez przechłodzenie powietrza poniżej temperatury punktu rosy. Temperatura ta charakteryzuje moment gdy z powietrza zaczyna się wykraplać wilgoć (wilgotność względna 100% – tzw. punkt nasycenia, poniżej którego zaczyna się wykraplanie). Inną metodą usuwania wilgoci jest skierowanie powietrza na specjalne tkaniny absorpcyjne, które wyłapują cząstki wilgoci. Często stosowane są osobne urządzenia – osuszacze adsorpcyjne, dzięki którym powietrze można osuszyć do wilgotności względnej nawet 5%.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Warto dodać, że parametry w jakich człowiek odczuwa komfort wilgotnościowy to wilgotność względna w przedziale 40–65% wilgotności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA