reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Osuszanie powietrza – co to takiego?

Osuszanie powietrza – co to takiego?

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach takich jak suszarnie czy pralnie. Proces osuszania powietrza pomaga w pozbyciu się dyskomfortu, który stwarza nadmierna parność powietrza.

Zawartość wilgoci a wilgotność względna

W branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej rozróżnia się dwa niezależne parametry opisujące ilość wilgoci w powietrzu. Pierwszym z nich jest bezwzględna zawartość wilgoci. Jest to ilość gramów wody w kilogramie powietrza. Z doświadczenia wiadomo, że wartość ta nie daje nam wystarczającej informacji na temat wilgotności powietrza, ponieważ wilgotność jaką odczuwa człowiek jest zależna od temperatury.

Wilgotność względna jest parametrem opisującym stopień nasycenia powietrza wilgocią w danych warunkach temperaturowych. Jest to parametr łatwo określany poprzez podstawowe urządzenia pomiarowe do wentylacji.

W pralniach i suszarniach odczuwamy dużą parność powietrza. Tłumaczymy to tym, że wilgoć odparowuje z powierzchni ubrań i pozostaje w powietrzu. Czemu zatem nie odczuwamy znacznej parności powietrza na hali basenu, skoro są tam ogromne powierzchnie parowania wody – z basenu, posadzki itp.? Przy obu obiektach zawartość wilgoci może być podobna, ale odczuwalność różna. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z różnicy temperatur – w suszarniach (około 240C) i na halach basenowych (160C). Przy wyższych temperaturach a tej samej zawartości wilgoci odczuwamy większą wilgotność względną (odczuwalną).

Zobacz także: Co to jest klimatyzacja?

Osuszanie w klimatyzatorach

Usuwanie wilgoci z powietrza wentylacyjnego uzyskuje się poprzez przechłodzenie powietrza poniżej temperatury punktu rosy. Temperatura ta charakteryzuje moment gdy z powietrza zaczyna się wykraplać wilgoć (wilgotność względna 100% – tzw. punkt nasycenia, poniżej którego zaczyna się wykraplanie). Inną metodą usuwania wilgoci jest skierowanie powietrza na specjalne tkaniny absorpcyjne, które wyłapują cząstki wilgoci. Często stosowane są osobne urządzenia – osuszacze adsorpcyjne, dzięki którym powietrze można osuszyć do wilgotności względnej nawet 5%.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Warto dodać, że parametry w jakich człowiek odczuwa komfort wilgotnościowy to wilgotność względna w przedziale 40–65% wilgotności.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.
Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama