| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Systemy chłodzenia powietrza wodą lodową są wypierane przez szybko rozwijający się rynek klimatyzacji freonowej. Zapominamy jednak, że chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

Chłodzenie wodą lodową – kiedy się opłaca?

Instalacja wody lodowej nie zawsze jest opłacalna inwestycyjnie względem rozwiązań freonowych. Dlaczego? Koszt agregatu wody lodowej jest porównywalny do kosztów agregatów skraplających o podobnej mocy chłodniczej. Koszt jednostek wewnętrznych na wodę lodową jest większy ze względu na to, że są one mniej wydajne energetycznie, i należy więcej powietrza podać na wymiennik wewnątrz aby uzyskać ten sam efekt. Dodatkowo na instalacjach z wodą lodową należy zainstalować dużą ilość armatury pomocniczej, wcale nie taniej. Instalacja freonowa nie potrzebuje tego typu dodatków.

Zobacz także: Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?

Klimatyzacja freonowa a woda lodowa

Czemu więc woda lodowa jest nadal atrakcyjna? Ze względów prostoty modyfikacji oraz niskich kosztów utrzymania. Instalacja taka sprawdza się w dużych budynkach gdzie zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest znaczne. Koszty zakupu armatury oraz sterowania są wtedy procentowo mniejsze, a koszty utrzymania nawet dwukrotnie mniejsze. Dodatkowym atutem takich instalacji jest możliwość dość prostej ingerencji w nią i dołączenia kolejnych odbiorników.

Zobacz także: Jaki system klimatyzacji wybrać?

Woda lodowa – problemy

Dlaczego systemy freonowe wygrywają z wodą lodową? Między innymi ze względu na prostotę ich projektowania i wykonania. Aby instalacja chłodzenia wodą lodową sprawnie spełniała swoje zadanie musi być poprawnie zaprojektowana. Właściwy projekt zapewni właściwe ilości wody w określonych miejscach instalacji tak aby warunki wewnątrz pomieszczenia zostały spełnione. Łączy się to z doborem właściwych nastaw zaworów mieszających i równoważących ciśnienie. Dodatkowo stosowana armatura ochronna, taka jak zawory bezpieczeństwa, zbiorniki buforowe i stabilizujące ciśnienie, powodują obszerność prac projektowych i ich wysoką złożoność. W przypadku instalacji freonowych wystarczy dobrać urządzenie na „moc chłodniczą” i nie przekroczyć pewnych ograniczeń wynikających z konstrukcji urządzenia, np. długości instalacji.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.
Chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »