reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego. Na dużych obiektach centralne wentylacyjne to ogromne urządzenia wolnostojące o wymiarach ciężarówki umieszczane na dachu, a w naszych domach – o wymiarach niewiele mniejszych od szafy. Mimo tak rozbieżnych rozmiarów, elementy umieszczone w centrali wentylacyjnej mają taką samą budowę i zasadę działania.

Centrala wentylacyjna – za co jest odpowiedzialna?

Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna jest odpowiedzialna za przygotowanie i obróbkę świeżego powietrza w taki sposób, aby móc je wtłoczyć do pomieszczenia. Zimą powietrze jest podgrzewane, nawilżane i oczyszczane. Latem powietrze jest chłodzone, osuszane i nawilżane. Polskie normy jasno określają dopuszczalne parametry powietrza wewnętrznego do jakich musimy doprowadzić procesami w centrali wentylacyjnej. Latem 240C i f = 45% , zimą 200C i ok. 50%. Zmienne warunki parametrów powietrza zewnętrznego wymuszają różną pracę centrali i dostosowywanie się do aktualnych potrzeb. Centrale projektowane są na średnie i niekorzystne  warunki tak by spełniły swoje zadanie nawet w ekstremalnie zimnych i upalnych dniach.

Elementy odpowiedzialne za procesy w centrali wentylacyjnej

Aby powietrze mogło zostać przygotowane, w centrali stosowane są specjalne sekcje – każda jest odpowiedzialna za inny proces na powietrzu. I tak stosuje się: nagrzewnice, chłodnice, sekcje nawilżania, filtry oraz sekcje osuszania. Sekcją odpowiedzialną za nadanie odpowiedniego ciśnienia jest oczywiście wentylator. Sekcjami dodatkowymi, związanymi z odzyskiem energii, są rekuperatory: wymienniki krzyżowe, obrotowe itp.

Zobacz także: Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Procesy w centrali wentylacyjnej

W centrali wentylacyjnej zachodzą procesy takie jak:

Ogrzewanie – czyli podwyższanie temperatury powietrza (często proces ten jest dwustopniowy)

Chłodzenie – obniżanie temperatury powietrza

Zobacz także: Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?

Osuszanie – zmniejszenie zawartości wilgoci w powietrzu obrabianym. W procesie tym najczęściej osusza się powietrze poprzez obniżenie temperatury poniżej temperatury punktu rosy i wykroplenie wilgoci. Inną metodą osuszania mogą być rozwiązania z materiałami absorbującymi wilgoć i wyrzucającymi je na zewnątrz (wymienniki adsorpcyjne).

Nawilżanie – proces ten polega na dostarczeniu wilgoci do powietrza. Można to realizować poprzez wtrysk gorącej pary wodnej lub poprzez przepuszczanie powietrza przez wilgotne złoże zraszane wodą. W instalacjach nawilżających istotnym problemem jest wzrost bakterii. W celu wyeliminowania bakterii stosuje się lampy UV.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego.
Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama