| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Średnice przewodów wentylacyjnych

Średnice przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu. Z czego wynikają wielkości przewodów wentylacyjnych? Podpowiadamy czy można zmniejszyć średnice przewodów wentylacyjnych i jakie konsekwencje z tego wynikną.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

W instalacjach wentylacyjnych rozróżnia się dwa podstawowe typy kanałów wentylacyjnych – prostokątne oraz okrągłe. Pierwsze z nich są bardzo niewygodne do montażu ze względu na to, że kanały te są robione na zamówienie a montaż odbywa się za pomocą dość małych odcinków. Zaletą tego typu kanałów jest możliwość stosowania bardzo płaskich i szerokich kanałów co pozwala na minimalizację wysokości zajmowanej przez instalację. Drugi typ kanałów, okrągły, zwanych kanałami typu Spiro (spiralnie zwinięty kawałek blachy) ma dużo więcej zalet. Łatwość montażu (odcinki 3–6 m), łatwy dostęp (typowe rozmiary łatwo dostępne w hurtowniach) oraz wygoda stosowania złączek redukcji i innych elementów. Do wad tego typu kanałów należy duża ilość miejsca jakie zajmuje instalacja. Ta duża ilość miejsca wynika z minimalnego kąta gięcia kanałów, który jest mniejszy niż przy kanałach prostokątnych. Trudniej również dokładnie i właściwie zaizolować taki kanał na budowie ze względu na kształt. Ostatnim typem kanałów są kanały giętkie, które można wyginać w dowolną stronę pod dowolnym kątem. Stosuje je się z reguły na zakończeniu instalacji – przy dojściu do nawiewnika.

Zobacz także: Kiedy izolować kanały wentylacji?

Kanały wentylacyjne – wymiary

Wielkość (przekrój, średnica) kanału zależy oczywiście od ilości powietrza jaka ma płynąć w kanale. Kanały projektowane są tak, by prędkości powietrza w nich nie przekraczała 4–5 m/s. Spadek ciśnienia w takich kanałach powinien być na poziomie 1 Pa/mb dzięki czemu można orientacyjnie dobrać wentylator.

Zobacz także: Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Zmniejszenie kanałów wentylacyjnych – skutki

Skutkiem zastosowania mniejszego kanału będzie zwiększenie prędkości powietrza, które w nim płynie (ilość powietrza się nie zmieni, za to wzrośnie jego prędkość – wyobraźmy sobie dmuchanie powietrza przez lejek gdzie prędkość na wlocie i wylocie jest różna). Wraz ze wzrostem prędkości wzrośnie hałas emitowany przez instalację. Kolejnym skutkiem będzie znaczny wzrost oporów – może się okazać, że mamy za słaby wentylator by doprowadzić zamierzoną ilość powietrza do pomieszczenia.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu.
Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »