reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

Dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej ma znaczący wpływ na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu, w którym jest założona instalacja wentylacyjna. Szum z nawiewników, zawiewanie czy brak ruchu powietrza? To właśnie podstawowe efekty złego doboru nawiewników.

Nawiewnik – co to takiego?

Nawiewnik, często nazywany anemostatem, jest to ostatnia część instalacji, przez którą powietrze wydostaje się z instalacji do pomieszczenia wentylowanego. Wyróżniane są anemostaty okrągłe (tzw. zawory nawiewne), anemostaty wirowe, nawiewniki wyporowe oraz kratki nawiewne prostokątne. Każde posiadają swoje wady, zalety i miejsca, w których najlepiej się sprawdzają.

Najczęściej w instalacjach spotyka się nawiewniki okrągłe oraz kratki prostokątne. Elementy te są najtańsze, lecz nie rozprowadzają równomiernie powietrza a ich dobór jest kłopotliwy. Ich ulepszeniem są nawiewniki wirowe, które w połączeniu z skrzynkami rozprężnymi są bardzo dobrym, lecz drogim rozwiązaniem. Nawiewniki wyporowe w postaci filarów i innych elementów architektury są najbardziej efektownymi i zaawansowanymi nawiewnikami, a ich dobór jest najtrudniejszy ze względu na różny wypływ powietrza względem wysokości od posadzki.

Zobacz także: Jak działają i jakie są nawiewniki?

Jak dobrać nawiewnik żeby nie szumiał?

Dobór najprostszych nawiewników okrągłych oraz kratek wentylacyjnych powinien się opierać o karty techniczne dostawcy. Powinny one określać dokładnie charakterystyki hałasu nawiewnika przy konkretnych ilościach powietrza przez niego przepchniętych. Im mniejsza prędkość powietrza na wylocie nawiewnika tym mniejszy hałas. Przy założonej ilości powietrza jaka ma się dostawać nawiewnikiem do pomieszczenia, dając odpowiednio większą powierzchnię wypływu powietrza (inaczej powiększając nawiewnik) będziemy zmniejszać prędkość wylotową, a zatem i hałas. Wiąże się to oczywiście z kosztem zakupu większego nawiewnika.

Zobacz także: Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki

Opory powietrza na anemostatach

Ważnym parametrem każdego nawiewnika jest spadek ciśnienia, który powoduje nawiewnik. Zbyt duże spadki ciśnienia (przymknięty nawiewnik) będą powodowały większy hałas oraz zaburzenie przepływu powietrza w instalacji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bardzo ważny jest dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej.
Bardzo ważny jest dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama