reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Recyrkulacja jako odzysk energii

Recyrkulacja jako odzysk energii

Recyrkulacja jako jedna z form odzysku energii jest często spotykana i zawsze bardzo pożądana ze względu na bardzo niskie koszty odzysku. Zobaczmy jakie trzeba spełnić warunki aby stosować recyrkulację jako formę odzysku energii. Dowiedzmy się na jakiej zasadzie działa recyrkulacja i jakie są najpopularniejsze zastosowania recyrkulacji.

Co to jest recyrkulacja?

Recyrkulacja jest formą odzysku energii cieplnej, którą wkładamy do podgrzania/ochłodzenia powietrza poprzez zawrócenie jakiejś jej części z wyrzutu powietrza z powrotem na nawiew. W zależności od ilości zawróconego w ten sposób powietrza, nie musimy ogrzewać wstępnie powietrza zewnętrznego. Proces ten odbywa się w komorze mieszania centrali wentylacyjnej. Tam powietrze zewnętrzne i powietrze zużyte (z instalacji wywiewnej) mieszają się w szczegółowo określonych proporcjach. Tak zmieszane powietrze np. w stosunku 2 jednostki świeżego powietrza, 3 jednostki zużytego, ma wyższe parametry od powietrza zewnętrznego, i wymagana jest niższa ilość energii do jego schłodzenia/podgrzania do parametrów żądanych. Proces recyrkulacji można określić procesem zawrócenia części powietrza z powrotem do instalacji. Ilość powietrza uzyskuje się poprzez odpowiednie ustawienie przepustnic na kanałach świeżego powietrza i kanale wyciągowym.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Recyrkulacja – kiedy nie wolno jej stosować?

Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnych jest dostarczenie minimalnej ilości świeżego powietrza dla procesów oddychania (przeciętnie 50 m3/h/osobę). Z założenia tego wychodzi minimalna ilość świeżego powietrza jaką należy doprowadzić do pomieszczenia. Tak więc stosowanie recyrkulacji w instalacjach policzonych na dostarczenie tylko świeżego powietrza do oddychania jest niedozwolone. Dozwolone są oczywiście wtedy inne rodzaje odzysku jak np. rekuperacja.

Kolejnym uwarunkowaniem ograniczającym możliwości stosowania recyrkulacji jest występowanie niechcianych zanieczyszczeń lub zapachów w powietrzu wywiewanym. W takim przypadku część zanieczyszczeń wracałaby do pomieszczenia i zwiększała swoje stężenie. Z tego powodu recyrkulacji nie wolno stosować w obiektach służby zdrowia, zakładach chemicznych, biologicznych i tym podobnych.

Zobacz także: Czy warto zainwestować w rekuperację?

Recyrkulacja – kiedy warto ją zastosować?

Zawrócenie powietrza warto stosować w obiektach wielko-kubaturowych gdzie nawiewany strumień powietrza jest większy od strumienia higienicznego na potrzeby oddychania. Kolejną instalacją mogą być instalacje ogrzewania i chłodzenia powietrznego pomieszczeń gdy nie występują tam żadne czynniki chemiczne ani biologiczne, a wytyczne jakości powietrza wewnętrznego są w normie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Recyrkulacja jest często spotykana i bardzo pożądana ze względu na niskie koszty odzysku energii.
Recyrkulacja jest często spotykana i bardzo pożądana ze względu na niskie koszty odzysku energii.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama