reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Mechaniczna wentylacja pożarowa – elementy systemu

Mechaniczna wentylacja pożarowa – elementy systemu

Mechaniczna wentylacja pożarowa – jej właściwe działanie jest uzależnione od dwóch czynników – elementów zastosowanych w wentylacji pożarowej oraz od dobrego projektu instalacji wentylacji. Warto zatem poznać budowę najpopularniejszego systemu wentylacji pożarowej by właściwie ocenić projekt oraz kupić właściwe elementy potrzebne do sprawnego działania systemu mechanicznej wentylacji pożarowej.

Mechaniczna wentylacja pożarowa – zasada działania

Zadaniem mechanicznej wentylacji w trakcie pożaru jest usunięcie dymu ze strefy objętej pożarem oraz oczyszczenie stref ewakuacyjnych. Do wykonania tak odpowiedzialnego zadania potrzebne są elementy o szczególnych właściwościach. Parametry, które charakteryzują taką instalację to:

- izolacyjność czyli zdolność do ograniczania temperatury poza instalacją

- szczelność instalacji

- odporność instalacji na temperaturę i promieniowanie w określonym czasie

- nie rozprzestrzenianie płomienia

Instalacje mechanicznego oddymiania posiadają również specjalistyczny osprzęt budowlany, jak na przykład uszczelnianie i izolacja przejść przez strefy pożarowe.

Zobacz także: Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?

Instalacja wentylacyjna – elementy instalacji

Kratki zaciągowe – lub inne elementy, przez które dym dostaje się do instalacji. Muszą być wytrzymałe na wysoką temperaturę i zrobione z niepalnych materiałów.

Sieć przewodów wentylacji – przewody muszą być wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub materiału niepalnego. Przejścia instalacji przez przegrody budowlane należy wykonać w technologii mas pęczniejących i uszczelniających w trakcie pożarów. Na instalacji powinno się zastosować klapy odcinające o odpowiednich klasach wytrzymałości i szczelności. Ich zadaniem jest odcięcie kanału i uniemożliwienie rozprzestrzeniania się płomienia poprzez instalację.

Zobacz także: Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Wentylator oddymiający – urządzenie napędzające przepływ dymu w instalacji oraz umożliwiające wyrzucenie go na zewnątrz. Wirnik takiego wentylatora wyposażony jest w motor o bardzo wysokich sprężach (dużej sile ciągu). Jest to ważne ze względu na większą gęstość dymu i jego większe opory w kanałach wentylacyjnych. Istotne aby dym został usunięty możliwie jak najszybciej. Komponenty, z których składa się wentylator oraz jego sterowanie i zasilanie muszą być wykonane w technologii niepalnej oraz nierozprzestrzeniającej płomienia. W praktyce oznacza to, że instalację zasilającą musimy prowadzić kablami niepalnymi i jako osobną linię zasilania, co wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów instalacji oddymiania względem zwykłej instalacji wentylacyjnej.

Wyrzutnia dymu – powinna spełniać podobne kryteria jak kratki zaciągowe, jest to ostatni element instalacji oddymiającej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama