reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?

Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?

Powietrze wentylacyjne należy oczyszczać, gdyż zła jakość powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniu bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie osób, które się w nim znajdują, pogarsza efektywność ich pracy oraz może być powodem objawów chorobowych. W momencie odkryć tzw. chorób budynku jak SBS, właściwa wentylacja, jak i jakość powietrza wentylacyjnego nawiewanego do pomieszczeń nabrała znaczenia.

Jakość powietrza w pomieszczeniach a samopoczucie

Jakość powietrza w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na ludzi w nim przebywających. Najmniejszymi i najwcześniej widzianymi objawami są: obniżenie wydajności pracy, brak koncentracji, rozkojarzenie oraz duszności. Kolejne objawy mogą być znacznie groźniejsze – omdlenia, niedotlenienie oraz zatrucia pokarmowe. Często objawy te są lekceważone lub zrzucone na karb problemów zdrowotnych poszczególnych osób. Tymczasem udowodniono, że takie właśnie objawy są wynikiem braku wentylacji lub złej jakości powietrza nawiewanego. Wraz z innymi czynnikami jest to określane syndromem chorego budynku SBS (Sic Building Syndrome).

Jakość powietrza w instalacji wentylacyjnej zależy w dużej mierze od jakości powietrza czerpanego w czerpni oraz metod jego oczyszczania. Równie ważne jest utrzymanie w czystości kanałów wentylacyjnych i pozostałych części instalacji.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Oczyszczanie mechaniczne

Powietrze czerpane w czerpni przesyłane do central wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest zawsze oczyszczane z większych ciał stałych filtrami klasy G4. Są to z reguły filtry kieszeniowe, które powinno się oczyszczać raz na 2 miesiące. W przypadku nie czyszczenia filtrów rosną na nim opory ciśnienia, co zmniejsza moc wentylatora. Efektem tego może być zmniejszenie przepływu powietrza w instalacji.

Filtry absolutne

W instalacjach specjalistycznych gdzie jakość powietrza musi być wyjątkowo wysoka stosuje się tzw. filtrację wielostopniową z filtrami absolutnymi, które wychwytują nawet najmniejsze cząstki stałe. Instalacje czyste spotyka się najczęściej w szpitalnictwie oraz instalacjach przemysłowych.

Zobacz także: Co to jest wentylacja hybrydowa?

Lampy UV

W celu przed ochroną przed bakteriami i drobnoustrojami w wyjątkowych warunkach na kanałach lub w centrali stosuje się lampy UV.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Powietrze wentylacyjne należy oczyszczać, jego zła jakość bardzo negatywnie wpływa na ludzkie samopoczucie.
Powietrze wentylacyjne należy oczyszczać, jego zła jakość bardzo negatywnie wpływa na ludzkie samopoczucie.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama