reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Oddymianie grawitacyjne – elementy systemu oddymiania

Oddymianie grawitacyjne – elementy systemu oddymiania

Oddymianie grawitacyjne – najprostszy system wentylacji pożarowej – jest często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niewielkie koszty inwestycyjne. Aby jednak system oddymiania grawitacyjnego działał sprawnie, należy zastosować odpowiednie elementy o właściwych parametrach w precyzyjnie ustalonych lokalizacjach budynku.

System oddymiania grawitacyjnego składa się z trzech podstawowych elementów: klapy napowietrzającej, klapy oddymiającej oraz systemu wyzwalającego.

Klapa dymowa

Klapa oddymiająca (potocznie klapa dymowa) jest podstawowym elementem systemu oddymiania grawitacyjnego. Jej zadaniem jest otwarcie się w trakcie pożaru aby dym gromadzący się w strefie przysufitowej mógł opuścić strefę dymową (zadymioną). Klapy dymowe składają się z cokołu oraz klapy z siłownikiem. Siłownik po dostaniu sygnału pożarowego ma za zadanie uchylić klapę do stanu całkowicie otwartego, tak aby dym mógł swobodnie przepłynąć. Spotykane są również rozwiązania klap żaluzjowych, gdzie żaluzje rozwierają się celem wypuszczenia dymu (tak jak żaluzje przeciwsłoneczne pozwalają na wpływ promieni słonecznych do pokoju). Klapy muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, które określają ich wytrzymałość na temperaturę przez określony czas 30, 60 lub 120 minut. Klapy muszą być wykonane z materiałów niepalnych i nierozprzestrzeniających płomienia. Montowane są w szczytowych miejscach stref oddymianych, takich jak szczyty klatek schodowych czy dachy hal magazynowych.

Zobacz także: Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Klapa napowietrzająca

Zadaniem klap napowietrzających jest otwarcie się w momencie otwarcia klap dymowych i umożliwienie wytworzenia się ciągu kominowego w zadymionej strefie. To przez nie dostaje się powietrze kompensujące strumień wypływający z budynku. Klapy napowietrzające są zbudowane z reguły jak klapy żaluzjowe z siłownikiem i sterowane są tym samym sygnałem co klapy dymowe. Montowane są przeważnie w ścianach budynków, na najniższych kondygnacjach (aby zapewnić dobry ciąg kominowy ważna jest jak największa różnica wysokości klapy dymowej i napowietrzającej).

Zobacz także: Jakie mogą być konsekwencje złej wentylacji grawitacyjnej?

Czujki dymu

Jako systemy wyzwalające działanie klap stosuje się przeważnie czujki dymu lub temperatury zlokalizowane w najwyższych punktach strefy dymowej. Częstym rozwiązaniem są również mechanizmy wyzwalające oparte o mechanizm topikowy lub ampułki pękające w określonych granicznych temperaturach. Powodują, że system działa niezawodnie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oddymianie grawitacyjne – najprostszy system wentylacji pożarowej – jest często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niewielkie koszty inwestycyjne.
Oddymianie grawitacyjne – najprostszy system wentylacji pożarowej – jest często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niewielkie koszty inwestycyjne.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama