| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje odciągowe – co to takiego?

Instalacje odciągowe – co to takiego?

Instalacje odciągów miejscowych są często spotykane w przemyśle, rzadziej w instalacjach biurowych. Instalacje odciągowe pełnią ważną funkcję w wielu procesach technologicznych. Głównym zadaniem instalacji odciągowych jest ochrona człowieka przed zapyleniem oraz zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu. Sprawdźmy po co zakładać instalacje odciągów miejscowych.

Instalacje wentylacyjne – po co je stosować?

Celem instalacji wentylacyjnych odciągowych jest zabezpieczenie człowieka przed negatywnymi skutkami zapylenia oraz szkodliwej działalności powietrza w jego najbliższym otoczeniu, a zwłaszcza w strefie oddychania. W wielu środowiskach produkcyjnych pracownik jest narażony na zapylenie, np. przy obróbce plastiku. Odciągi miejscowe wytwarzają lokalne podciśnienie powodujące podciśnienie w strefie zapylenia i usunięcie powietrza wraz z niechcianymi cząstkami.   

Zobacz także: Co to jest wentylacja personalna?

Metoda działania i budowa systemu instalacji odciągowych

Odciągi miejscowe są realizowane są poprzez system kanałów wyciągowych doprowadzonych do strefy pracy człowieka. W kanałach wytwarzane jest duże podciśnienie aby powietrze na wlocie osiągało odpowiednio dużą prędkość, równą prędkości porywania cząsteczek konkretnego zanieczyszczenia. Wraz z wzrostem wielkości zanieczyszczenia prędkość ta powinna być większa (np. dla trocin). Końcówki kanałów często wykonywane jako kanały elastyczne lub są zintegrowane ze stanowiskiem pracy (na przykład stół ma wnękę ograniczoną siatką w której panuje podciśnienie). Zanieczyszczenia są transportowane do filtrów oraz innych elementów oczyszczających powietrze (najczęściej spotyka się filtry cyklonowe). W systemach odciągów miejscowych stosuje się jedynie kanały okrągłe ze względu na mniejsze straty ciśnienia (wzrost oporów jest zależny od kwadratu prędkości powietrza – jeśli prędkość wzrośnie 2-krotnie, to opory aż czterokrotnie) oraz w celu zabezpieczenia przed osadzaniem zanieczyszczeń wewnątrz kanału. Na instalacjach odciągów miejscowych wymagana jest wysoka szczelność układu. Zabezpiecza to przed spadkiem ciśnienia ssania na wlocie urządzenia oraz uniemożliwia wydostanie się zanieczyszczeń z instalacji.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »