| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Szczelność klimatyzacji – jak to sprawdzić?

Szczelność klimatyzacji – jak to sprawdzić?

Próba szczelności klimatyzacji jako ostatnia czynność przed rozruchem instalacji klimatyzacyjnej jest najważniejszym testem układu hydraulicznego. Napełnienie klimatyzatora oraz instalacji klimatyzacyjnej czynnikiem chłodniczym przy nieszczelnej instalacji może nieść za sobą zniszczenie urządzenia oraz zagrożenie życia ludzkiego. Próba szczelności jest zatem narzuconą prawnie czynnością, którą należy wykonać na każdej nowo uruchamianej oraz odnawianej instalacji klimatyzacyjnej.

Czynnik chłodniczy niebezpieczny dla zdrowia człowieka

Czynnikiem chłodniczym (roboczym) w instalacjach klimatyzacyjnych są przeważnie freony. W starych instalacjach (obecnie już wycofany z użycia) freon R14, w nowych nowoczesne freono pochodne R410A, R407C. Pod względem toksyczności najbardziej trujący jest R14. Obecne instalacje zaopatrzone w ten czynnik są likwidowane i zamieniane na układy z freonami ekologicznymi o zerowej toksyczności. Mimo braku szkodliwego wpływu na zdrowie (zatruć itp.), freony nadal stanowią zagrożenie dla życia człowieka ze względu na to, że wypierają tlen z pomieszczenia. Wówczas następuje ryzyko uduszenia się. Ryzyko takie występuje głównie przy większych instalacjach freonowych (najczęściej VRV, gdzie ilości czynnika są duże).

Zobacz także: Klimatyzator w mieszkaniu: koszty zakupu i utrzymania

Dostanie się powietrza do instalacji

Kolejnym zagrożeniem w przypadku dopuszczenia do nieszczelności instalacji jest jej uszkodzenie przez zassane powietrze. Powietrze mieszając się z freonem będzie powodowało nierównomierną pracę sprężarki, a w drastycznych przypadkach jej spalenie lub zatarcie. Sprężarka jako serce systemu klimatyzacyjnego jest również najdroższym elementem do naprawy i wymiany, a długość jej pracy jest równoznaczna z długością działania klimatyzacji.

Zobacz także: Jak działa wentylacja wywiewna?

Próba szczelności

W instalacjach klimatyzacji SPLIT, MULTISPLIT ciśnienie wewnętrzne wynosi około 2,8–3,0 MPa. Za każdym razem należy sprawdzić ciśnienie pracy układu w dokumentacji techniczno ruchowej (lub na tabliczce znamionowej urządzenia lub sprężarki). Ciśnienie próbne to 1,5 wartości ciśnienia. Instalację napełniamy azotem lub innym obojętnym gazem szlachetnym (nie wchodzącym w reakcje chemiczne z miedzią). Tak napełnioną instalację pod ciśnieniem około 4,5 Mpa pozostawiamy na 24 h. Po tym czasie odczytujemy ciśnienie na instalacji, i spuszczamy gaz, i jeśli wszystko jest szczelne, napełniamy freonem. Spadek ciśnienia na testowanej instalacji nie powinien przekroczyć 2%.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »