reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czym się kierować przy doborze kominka?

Czym się kierować przy doborze kominka?

Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek, czy będzie to jedynie element instalacji grzewczej, czy może też część dekoracyjna domu. Zobacz, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupu kominka.

Przy wyborze kominka należy kierować się kilkoma kryteriami:

- czy kominek ma pełnić tylko funkcję ozdobną czy ogrzewać cały dom;
- czy dom chcemy ogrzać za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza, czyli kominka powietrznego, czy podłączając go do centralnego ogrzewania, czyli kominka z płaszczem wodnym,
- jaką powierzchnię chcemy ogrzać;
- jakie są wymiary naszego przewodu kominowego;
- ile chcemy wydać na nasz kominek.

Zazwyczaj podstawowym kryterium wyboru wkładu kominkowego jest jego cena. Tymczasem w tym wypadku nie jest to dobry wskaźnik. Tanie wkłady najczęściej są wykonane z gorszych jakościowo materiałów, o mniejszej odporności na wysoką temperaturę. Dotyczy to również szyb, będących jednym z droższych elementów wkładu. We wkładach stosuje się żaroodporną ceramikę szklaną.

Jeżeli wkład ma pełnić funkcję typowo ozdobną możemy zdecydować się na wkład wykonany w dwóch technologiach: kominek żeliwny lub stalowy. Obie technologie mają zarówno zalety, jak i wady. Żeliwo – ma dużą bezwładność cieplną. Kominek dłużej się nagrzewa, lecz równie długo oddaje ciepło. Wkłady żeliwne są bardzo ciężkie, za to trwałe i odporne na korozję.  Stal – szybko przekazuje ciepło do otoczenia, lecz równie szybko się ochładza (temu zjawisku mają właśnie zapobiegać szamotowe okładziny). Dobrej jakości stal jest odporna na korozję i zmiany temperatury, gorszej jakości może korodować pod wpływem gorących spalin.

Na co należy zwracać uwagę wybierając wkład kominkowy

- Moc nominalna w kilowatach (kW) – czyli średnia moc uzyskiwana w czasie 1 godziny pełnej eksploatacji paleniska w warunkach laboratoryjnych.
- Sprawność grzewcza – w przypadku nowoczesnych kominków wynosi od 50 do 80%.
- Wielkość paleniska – zazwyczaj oferowane są wkłady z paleniskiem o szerokości od 60 cm do nawet 100 cm.
- Kształt frontu wkładu kominkowego – decyduje o wyglądzie całego kominka, może być np. zaokrąglony lub płaski, prosty w formie lub stylizowany.
- Rodzaj wykończenia frontu – ma znaczenie estetyczne, np. mosiężna, chromoniklowana, z brązu, wykończona farbą żaroodporną.
- Ilość i rodzaj przeszklonych ścianek – decyduje o wyglądzie kominka oraz cenie wkładu.
- Sposób otwierania drzwiczek – najczęściej na bok, rzadziej do góry.
- Sposób wybierania popiołu – szuflada, bezpośrednie wybieranie z dolnej płyty paleniska, system odprowadzania popiołu do pomieszczenia poniżej, np. z piwnicy.
- Regulacja procesu spalania – przez otwieranie i zamykanie szybra (ruchomej klapy umieszczonej na wylocie spalin) lub za pomocą przepustnic przesłaniających otwory w przedniej części korpusu lub przepustnicy zintegrowanej z kanałem powietrza doprowadzonego z zewnątrz.
- Możliwość podłączenia do systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) w przypadku wkładów powietrznych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek.
Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama