reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Maty kapilarne – ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe

Maty kapilarne – ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe

Maty kapilarne to chłodzenie i ogrzewanie płaszczyznowe, które można zainstalować w podłodze, na ścianach lub suficie. Dzięki funkcji chłodzenia, mata kapilarna zwiększa komfort snu podczas upalnych nocy.

Większość inwestorów w trakcie użytkowania obiektu dochodzi do wniosku, że dom mógłby być tańszy w utrzymaniu oraz bardziej komfortowy. Niestety, często jest już za późno na zmiany. W przypadku mat kapilarnych nie ma tego problemu, bo nie muszą być zainstalowane pod posadzką czy tynkiem, ale np. za ścianką gipsową (w przeciwieństwie do np. ogrzewania podłogowego).

Należy przypomnieć najważniejszą regułę dotyczącą ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego pomieszczeń: im większa powierzchnia wymiany ciepła, tym niższe koszty eksploatacji oraz wyższy komfort użytkowania obiektu. Podczas projektowania chłodzenia (a zarazem ogrzewania) za pomocą mat należy pamiętać aby:

  • całkowita powierzchnia mat stanowiła min. 80% powierzchni użytkowej pomieszczenia;
  • projektować obwody o powierzchni maksymalnej mat – 20 mkw.;
  • projektować maty o jednakowej długości – ważny jest jednakowy opór hydrauliczny maty na całej szerokości strefy.

Maty kapilarne można instalować wykorzystując podłogi, ściany oraz sufity (również skośne lub zaokrąglone). W łazienkach i ciągach komunikacyjnych maty powinny być umieszczone w podłogach, w sypialniach – w sufitach i skosach. Natomiast pokoje dzienne i kuchnie mogą mieć kapilary zainstalowane na dowolnych powierzchniach w zależności od rodzaju podłogi, ustawienia mebli oraz upodobań inwestora.

Zobacz także: Jak zaprojektować nową instalację grzewczą?

Szczególnie ważne jest umieszczanie systemów chłodząco-ogrzewających nad łóżkami w sypialniach. Wpływa to na nasze samopoczucie, ponieważ nasz organizm odbiera taki sposób ogrzewania jako najbardziej naturalny.

Poddasza izolowane są najczęściej za pomocą wełny mineralnej, która nie chroni przed nadmiarem ciepła. Należy pamiętać, że żaden materiał izolacyjny o niskiej gęstości nie spełnia takiej roli. Rozgrzany przez słońce dach wraz z poddaszem oddaje nam ciepło w nocy, co przy temperaturze wyższej niż 23–24 stopni C nie jest komfortowe i powoduje, że wiele osób ma problemy ze spaniem. Problem rozwiązuje zastosowanie maty kapilarnej, która jest zasilana chłodnym czynnikiem przez zespół chłodzący pompy ciepła lub wytwornicę wody lodowej. Powoduje to stałe odprowadzanie nadmiaru ciepła z powierzchni sufitów sypialni i zapobieganie przegrzewaniu.

Zobacz także: Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?

Osoby posiadające taką instalację nawet w noce tropikalne (temp. pow. 20 stopni C) mogą spać pod letnią kołdrą, nie odczuwając dyskomfortu. W porównaniu z pomieszczeniami niechłodzonymi można oczekiwać obniżenia temperatury o ok. 5 stopni C lub większej w zależności od powierzchni mat kapilarnych w poszczególnych pomieszczeniach.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Maty kapilarne to chłodzenie i ogrzewanie płaszczyznowe, które można zainstalować w podłodze, na ścianach lub suficie.
Maty kapilarne to chłodzenie i ogrzewanie płaszczyznowe, które można zainstalować w podłodze, na ścianach lub suficie.


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama