REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ograniczenie zużycia wody w łazience

Łazienka to miejsce, w którym zużywa się najwięcej wody. Fot. Oras
Łazienka to miejsce, w którym zużywa się najwięcej wody. Fot. Oras

REKLAMA

REKLAMA

Łazienka to miejsce, w którym zużywa się najwięcej wody. Warto zaprojektować ją tak, aby była nie tylko efektowna i nowoczesna. Prawidłowo zaprojektowana łazienka to miejsce funkcjonalne i oszczędne.

Oszczędzaj zużycie wody w łazience

Ekologia i oszczędzanie są nieustannie jednym z najmodniejszych elementów każdej dziedziny życia. Poza zdrową żywnością, segregowaniem odpadów, recyclingiem, zamienianiem reklamówek foliowych na torby materiałowe czy przemyślanymi zakupami warto pomyśleć również o „oszczędnym" wyposażeniu własnego domu. Aranżując jego wnętrze sprzętami codziennego użytku, warto wybrać urządzenia AGD (najlepiej o klasie energooszczędności A), które zapewniają minimalne zużycie energii czy energooszczędne oświetlenie LED (zużywające nawet 4 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki). Nie małe znaczenie dla ekologii ma również oszczędność wody podczas codziennych domowych czynności. Według badań CBOS, aż 83% z nas stara się ograniczać zużycie wody. Istnieje na to wiele sposobów, m.in. gotowanie jedynie takiej ilości wody, jaka jest nam potrzebna, używanie letniej wody do płukania naczyń zamiast ciepłej oraz wybór odpowiedniej baterii umywalkowej, którą zamontujemy w kuchni czy łazience.

REKLAMA

Zobacz także: Woda deszczowa a oszczędzanie pieniędzy

REKLAMA

Najlepszym sposobem na ograniczenie zużycia wody są baterie czasowe, dzięki którym zużywamy tylko niezbędną jej ilość. Ważnym elementem w budowie baterii jest perlator rozpraszający strumień wody przez jej napowietrzenie, a jednocześnie zmniejszający jej zużycie od 15 do 60% – podkreśla Kamil Urbaś, ekspert z firmy TwojaBateria.pl.

Baterie czasowe, zarówno umywalkowe, natryskowe czy pisuarowe, to idealne rozwiązanie w łazienkach publicznych, hotelach, restauracjach lub obiektach sportowych, gdzie zużycie wody jest wyjątkowo duże.

Dobierz odpowiednią baterię do wody

REKLAMA

Wbrew pozorom, w parze z oszczędnością może podążać także funkcjonalność i sprawdzona technologia. Współczesne urządzenia sanitarne gwarantują wygodę i jednocześnie bezpieczeństwo, nawet gdy w grę wchodzi najmłodszy użytkownik. Wybierając baterię łazienkową lub kuchenną, dobrym i wygodnym rozwiązaniem może okazać się bateria elektroniczna. Posiada ona optyczny czujnik ruchu, co oznacza, że wystarczy podłożyć dłonie, aby woda leciała do momentu ich odsunięcia. Dzięki temu nie tylko ograniczymy niepotrzebne zużycie wody, ale i zaoszczędzimy sobie np. brudzenia kranu rękami podczas kuchennych eksperymentów. Temperaturę wody reguluje się, poprzez jeden prosty uchwyt, dzięki czemu (w przeciwieństwie do dwóch pokręteł) skraca się także czas jej ustawiania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w domu znajduje się małe dziecko, warto zastanowić się nad zakupem baterii z termostatem, regulującym temperaturę poprzez mieszanie wody gorącej z zimną. Zaletą takich baterii jest to, że już od pierwszej sekundy otrzymamy wodę o pożądanej temperaturze oraz ciśnieniu.

Posiadają one zabezpieczenie przed temperaturą powyżej 38 stopni oraz możliwość redukcji przepływu gorącej wody, dzięki czemu dziecko nie jest narażone na nagłe zmiany temperatury czy poparzenie podczas kąpieli – zauważa Kamil Urbaś.

Przy zakupie baterii łazienkowych czy kuchennych warto również zwrócić uwagę na funkcję umożliwiającą zaprogramowanie automatycznej dezynfekcji w trybie 24h.

Zobacz także: Jakie wybrać baterie łazienkowe?

Nowoczesny design i technologia w łazience

Posiadamy już łazienkę oszczędną, wygodną i bezpieczną – śmiało możemy wpuścić do niej małego, ciekawego świata człowieka, ale co z jej wyglądem wizualnym? Okazuje się, że producenci wyposażenia łazienek nie zapominają także i o tym ważnym szczególe. Nowoczesne technologie coraz częściej łączą się z designerskim, oryginalnym wyglądem, a spójne wzornictwo różnych elementów pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat każdego wnętrza kąpielowego. Tak więc o ekologię możemy dbać nie tylko myjąc ręce czy naczynia, ale również pod prysznicem czy w wannie (podczas kąpieli zużywamy nawet do 100l wody). Ciekawym rozwiązaniem, łączącym wiele funkcji z oszczędnością, są baterie elektroniczne, z cyfrowym, podświetlanym panelem obsługowym. Mogą one posiadać kilka programów, pozwalając użytkownikowi na regulowanie różnych kombinacji temperatury i ciśnienia, a dzięki cyfrowemu ogranicznikowi przepływu – nawet czasu trwania kąpieli. Istnieje jednocześnie możliwość ustawienia takich programów jak płukanie twarzy, mycie rąk i szczotkowanie zębów.

Pamiętajmy, że opłaty za energię i wodę wciąż rosną, dlatego wybór urządzeń energooszczędnych z pewnością okaże się korzystny – zarówno dla naszego portfela, jak i dla naturalnego środowiska.

Źródło: TwojaBateria.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA