REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pompy ciepła staną się w Polsce popularniejsze?

Pompy ciepła w Polsce są mniej popularne, niż w pozostałych państwach Europy. Wynika to z licznych ograniczeń prawnych, ekonomicznych, a także informacyjnych.
Pompy ciepła w Polsce są mniej popularne, niż w pozostałych państwach Europy. Wynika to z licznych ograniczeń prawnych, ekonomicznych, a także informacyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Pompy ciepła w Polsce są mniej popularne, niż w pozostałych państwach Europy. Wynika to z licznych ograniczeń prawnych, ekonomicznych, a także informacyjnych. W celu spopularyzowania pomp ciepła powstała Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).

Czynniki, które hamują rozwój pomp ciepła w Polsce można podzielić na kilka kategorii. Najbardziej problematyczne są bez wątpienia aspekty prawne. Dotychczas w naszym kraju nie powstały normy, które regulowałyby kwestie dotyczące tej technologii grzewczej. Brakuje podstawowych wytycznych określających np. standardy techniczne czy wykonawcze, co skutkuje licznymi błędami w trakcie montażu. W dodatku, w odróżnieniu od europejskich przepisów, w świetle polskiego prawa pompy ciepła nie są jeszcze sklasyfikowane jako korzystające z odnawialnych źródła energii, w efekcie czego trudniej jest uzyskać dofinansowanie od państwa.
Istotną barierą jest również brak wystarczającej wiedzy wśród inwestorów. Znaczna część z nich nie wie, czym są pompy, a tym bardziej, jakie korzyści mogą dzięki nim uzyskać. Dotychczas w Polsce nie powstała żadna kampania informacyjna, która propagowałaby to rozwiązanie. Zainteresowani zmuszeni są czerpać wiedzę z forów internetowych, gdzie często publikowane są informacje sprzeczne z prawdą.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Po co powstała Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC)?

REKLAMA

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła powstała, by stworzyć warunki do szybkiego i harmonijnego rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce. Inicjatywę wspierają m.in. takie firmy jak: ASPOL FV, Buderus, Clima Komfort, Daikin, Danfoss, Dimplex, FlowAir (Robur), Hibernatus, Hydrotech (Alpha-InnoTec), Junkers, Nateo, Nibe-Biawar, Ochsner, Rotex, Saunier Duval, Stiebel Eltron - Polska, Sun Energy (IVT), Vaillant, VATRA oraz Viessmann. Funkcję prezesa zarządu stowarzyszenia objął Paweł Lachman.

– Do głównych zadań stowarzyszenia można zaliczyć prowadzenie działalności: edukacyjnej, promocyjnej, badawczej oraz wdrożeniowej. Dzięki nim chcemy rozpowszechniać w Polsce wiedzę dotyczącą pomp ciepła, propagować nowe rozwiązania technologiczne oraz kreować standardy projektowe i wykonawcze – mówi Paweł Lachman, prezes PORTPC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet najlepsza pompa ciepła nie osiągnie optymalnej efektywności, jeśli podczas instalacji nie będą zachowane odpowiednie standardy. To dzięki nim można zapewnić sprzyjające warunki, które pozwolą uzyskać oczekiwane korzyści.

Członkowie stowarzyszenia dysponują bogatą wiedzą oraz doświadczeniem w realizacji projektów związanych z pompami ciepła. W 2010 r. brali udział w konsultacjach Ministerstwa Gospodarki dotyczących Krajowego Planu Działania w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Obecnie przy współpracy z Polską Korporacją Techniki Sanitarnej i Grzewczej przygotowywane są wytyczne do projektowania oraz wykonywania instalacji dolnych źródeł pomp ciepła.

Zobacz także: Jakie są najważniejsze parametry pompy ciepła?

REKLAMA

– Działania merytoryczne w naszym stowarzyszeniu koordynuje utworzona w tym celu Rada Programowo-Naukowa PORTPC. Dowodzi nią jeden z najwybitniejszych polskich autorytetów w dziedzinie pomp ciepła – dr inż. Marian Rubik. Uczestniczą również specjaliści z polskich i zagranicznych uczelni technicznych oraz instytutów badawczych, m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej czy Instytutu Fraunhofera ISE w Niemczech – stwierdza Lachman.

Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z największymi branżowymi organizacjami pomp ciepła w Europie, tj. z niemiecką Bundesverband Wärmepumpe (BWP) oraz szwajcarską Fachvereinigung Wärmepumpen Schweiz (FWS). Ponadto PORTPC oczekuje obecnie na akces do Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła z siedzibą w Brukseli (EHPA). 

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA