REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kominek może ogrzać cały dom?

 Tradycyjny kominek jest nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym w salonie. Kominek coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania całego domu, często jest to alternatywa dla ogrzewania tradycyjnego. Odpowiednio zaprojektowany kominek wytwarza ciepło, które może ogrzać cały dom. Fot. ES Polska
Tradycyjny kominek jest nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym w salonie. Kominek coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania całego domu, często jest to alternatywa dla ogrzewania tradycyjnego. Odpowiednio zaprojektowany kominek wytwarza ciepło, które może ogrzać cały dom. Fot. ES Polska
ES Polska

REKLAMA

REKLAMA

Tradycyjny kominek jest nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym w salonie. Kominek coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania całego domu, często jest to alternatywa dla ogrzewania tradycyjnego. Odpowiednio zaprojektowany kominek wytwarza ciepło, które może ogrzać cały dom.

W wielu projektach architektonicznych kominek jest już uwzględniony. Jednak jego instalacja jest możliwa również w mieszkaniach i starych kamienicach – wystarczy odpowiednio dopasować przewody kominowe.

REKLAMA

Tradycyjny, otwarty kominek

Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, na którym płonie ogień, stwarza niepowtarzalny klimat. Można swobodnie przegarniać palenisko i uzupełniać opał. To rozwiązanie dalej ma rzesze zwolenników, mimo że ten typ kominka jest dużo mniej funkcjonalny, niż palenisko zamknięte.

REKLAMA

– Odradzałbym samodzielną budowę kominka, ponieważ to nie lada przedsięwzięcie. Tylko fachowcy, dysponujący wiedzą i praktyką, postawią nam kominek, który solidnie grzeje, nie dymi i co najważniejsze – nie stanowi zagrożenia pożarowego. Najlepiej uwzględnić go już na etapie powstawania projektu domu – radzi Marcin Stefański, menadżer projektu ES Polska.

Palenisko powinno znajdować się jak najbliżej komina, w ten sposób zminimalizujemy liczbę zagięć przewodu dymowego. Jednak obsługa kominka otwartego nie należy do wygodnych ze względu na konieczność wybierania popiołu, najlepiej po każdym paleniu. Dla ułatwienia można zamontować ruszt, a pod nim szufladę na popiół.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy planowaniu kominka w domu?

Pamiętajmy, że tradycyjny kominek to raczej element dekoracyjny, więc na pewno nie ogrzejemy nim całego domu. Większość ciepła ulatuje bowiem przez komin, a paliwo szybko się spala. Poza tym kominkowe ciepło będzie ogrzewać osoby przebywające tylko w bezpośrednim jego otoczeniu. Jeśli kominek ma służyć ogrzaniu domu, musi być zamknięty szklanymi drzwiczkami.

Kominek jako alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Podejmując decyzję o postawieniu kominka, musimy zastanowić się, do jakich celów ma nam służyć. Jeżeli ma spełniać głównie funkcje grzewcze, a nie tylko dekoracyjne, przyjrzyjmy się uważnie parametrom technicznym i użytkowym. Kominek to dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania, ponieważ nowoczesne wkłady kominkowe generują o wiele niższe koszty od ogrzewania na gaz, olej czy prąd.

Na czym polega System Dystrybucji Gorącego Powietrza – DGP?

REKLAMA

Decydując się na ogrzewanie kominkowe, do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest system tzw. Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). Jego działanie jest bardzo proste i przebiega w trzech etapach. Najpierw ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, następnie ciepło przedostaje się do powietrza, by potem rozprowadzić je po całym budynku.

– Do zalet systemu możemy zaliczyć z pewnością to, że jego eksploatacja jest tania. Kominek wyposażony w system DGP praktycznie uniezależnia nas od zewnętrznych dostawców energii – w przypadku awarii sieci gazowej lub elektrycznej nie jesteśmy skazani na spadek temperatury. Wystarczy rozpalić ogień, a wzrost temperatury odczujemy w ciągu kilku minut. Minusem natomiast jest to, że wygaśnięcie płomienia może spowodować nawet kilkunastogodzinna nieobecność domowników, a kilkudniowa może poważnie wychłodzić dom. Utrudnieniem jest brak możliwości automatycznej i dokładnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ciepło możemy jedynie kontrolować za pomocą intensywności palenia – mówi Marcin Stefański.

Zobacz także: O czym warto wiedzieć decydując się na kominek?

Jaką funkcję pełni kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to nie sam wkład, ale skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji i zabezpieczeń. Z uwagi na bezpieczeństwo domowników jej wykonanie należy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania.

– W celu zachowania norm bezpieczeństwa taki system może pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego. W odróżnieniu od zwykłego wkładu kominkowego, w tym wypadku spaliny nie ogrzewają powietrza, lecz wodę. Wprawdzie to rozwiązanie jest droższe, ale daje możliwość ogrzania zarówno pomieszczeń, jak i wody – twierdzi Marcin Stefański.

Parametry kominków

Kiedy już podjęliśmy decyzję o instalacji kominka i chcemy, aby był on głównym źródłem ciepła w domu, koniecznie zwróćmy uwagę na jego parametry. Jedną z istotnych zalet jest sprawność, która powinna wynosić minimum 70% podczas normalnej pracy. Dzięki temu możemy te 70% energii wytworzonej w procesie spalania odzyskać w postaci ciepła. Kolejne ważne cechy, które należy wziąć pod uwagę to: moc nominalna, zużycie drzewa podczas palenia, czas pracy oraz średnia temperatura spalin.

Źródło: materiały prasowe

Fot. ES Polska
ES Polska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA