reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy wilgoć w domu to duży problem?

Czy wilgoć w domu to duży problem?


Wilgoć w domu jest powszechnym zjawiskiem, ale dopiero jej nadmiar powoduje problemy. Wilgoć nie tylko brzydko wygląda, ale również negatywnie wpływa na zdrowie – u niektórych wywołuje alergię.

Kiedy decydujemy się na zakup gotowego domu lub mieszkania, bez wątpienia musimy zwrócić uwagę na to, czy nie wymaga on usunięcia naddatku wilgoci. Należy zdać sobie sprawę, że wilgoć w domu to zjawisko najzupełniej normalne. Raz jest jej mniej, raz więcej, np. gdy pierzemy, kąpiemy się, bierzemy prysznic lub gotujemy.

– Dlatego tak ważna w domu jest wentylacja. Dzięki niej pozbywamy się nadmiaru pary i unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach budynku – tłumaczy Michał Jalovecky, prezes ES Polska.

Przy niedrożnej wentylacji będziemy mieć do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wilgotności. A to z kolei przyczynek rozwoju roztoczy i grzybów pleśniowych. Mogą one wywoływać u alergików męczący katar, łzawienie i pieczenie spojówek, a także duszności, kaszel i dokuczliwe bóle głowy.

– Warunki sprzyjające do rozwoju grzybów pleśniowych stwarza niewątpliwie skraplanie się pary wodnej na ścianach budynku. A grzyby z kolei niszczą strukturę powłok malarskich. Są one także przyczyną gnicia drewna, odpadania tynków oraz korozji stali – dodaje Michal Jalovecky.

Za główną przyczynę wilgoci w domu, uważa się brak lub niewłaściwie wykonaną izolację, zarówno pionową jak i poziomą.

– Skutkuje to pojawiającymi się plamami pleśni na ścianach piwnic i w pomieszczeniach, które graniczą bezpośrednio z gruntem – dodaje Michał Jalovecky, prezes ES Polska.

To wynik przenikania wilgoci, deszczu i wód gruntowych w elementy przegród budynku. Za kolejną przyczynę uważa się kondensację pary wodnej. Kiedy nie może ona swobodnie spływać, skrapla się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych.

– Mam tu na myśli domy, które nie mają dobrej wentylacji i nie są odpowiednio ocieplone – kwituje Michal Jalovecky.

Aby przeciwdziałać zawilgoceniu pomieszczeń, należy zadbać o usuwanie nadmiaru wilgoci. Zwłaszcza z takich, które ze względu na swoją funkcję tej wilgoci mają dużo (kuchnia, łazienka, wc czy pralnia).

– Mówimy wówczas o wentylacji. Mamy do dyspozycji grawitacyjną i mechaniczną. W Polsce prym wiedzie ta pierwsza. Należą do niej np. specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach – podsumowuje Michal Jalovecky.

Należy tu wspomnieć także o awariach lub nieodpowiednim montażu instalacji wod-kan, uszkodzeniach rynien, złym odprowadzeniu wody z okolicy fundamentów i tak zwanej wilgoci budowlanej.

Zobacz także: Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Jak przy każdej usterce, tak i w przypadku wilgoci, którą można nazwać taką swoistą usterką, lepiej jej zapobiegać niż naprawiać.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wilgoć w domu jest powszechnym zjawiskiem, ale dopiero jej nadmiar powoduje problemy. Wilgoć nie tylko brzydko wygląda, ale również negatywnie wpływa na zdrowie – u niektórych wywołuje alergię. Fot. ES Polska
Wilgoć w domu jest powszechnym zjawiskiem, ale dopiero jej nadmiar powoduje problemy. Wilgoć nie tylko brzydko wygląda, ale również negatywnie wpływa na zdrowie – u niektórych wywołuje alergię. Fot. ES Polska

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama