reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Szambo czy domowa oczyszczalnia ścieków?

Szambo czy domowa oczyszczalnia ścieków?

Każdy właściciel działki bez dostępu do kanalizacji, musi zdecydować w jaki sposób będzie likwidował ścieki. Najczęściej wybieranym sposobem jest szambo, możemy także wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków.

Wiele osób posiadających domy nie ma przyłącza do kanalizacji. W związku z tym, że ścieki musimy gdzieś odprowadzać, powinniśmy zastanowić się jak to robić i jaki sposób ich usuwania będzie dla nas najlepszy. Należy pamiętać, że system oczyszczania ścieków będzie nam służył przez lata, dlatego też powinniśmy zastanowić się, który ze sposobów pozbywania się nieczystości będzie dla nas najkorzystniejszy finansowo.

Najpopularniejszym sposobem oczyszczania ścieków dla osób, które nie mają przyłącza kanalizacyjnego jest zbiornik kumulujący ścieki, wszystkim znany jako szambo. Jedni decydują się na ogromne zbiorniki inni na bardzo małe. Do opróżniania szamba zatrudnia się firmy zajmujące się wywozem nieczystości. Niezależnie od wielkości szamba, każdy z użytkowników musi pamiętać, że należy opróżniać je co dwa tygodnie. Po tym okresie ścieki zaczynają fermentować i ulatniać się na powierzchnię. Metan uwalniający się do powietrza stanowi niebezpieczeństwo dla człowieka, ponieważ jest bardzo trujący. Dlatego też, wszystkie osoby decydujące się na zbiornik, muszą liczyć się z co dwutygodniowymi kosztami wywozu nieczystości. Ważne jest także, aby zbiornik był szczelny. Wsiąkające w glebę ścieki, powodują skażenie gleby, a w rezultacie nawet zatrucie wody pitnej.

Największą zaletą szamba jest niski koszt jego budowy. Ponadto, szambo zajmuje bardzo niewielką powierzchnię, dlatego sprawdzi się na każdej, nawet najmniejszej działce. Często szambo jest jedynym rozwiązaniem kanalizacyjnym możliwym do wykonania na danej działce, w sytuacji kiedy nie ma możliwości wykonania przyłącza kanalizacyjnego.
Szambo opłaca się budować na działkach, na których ścieków nie ma zbyt dużo, np. na działkach letniskowych. W takim przypadku, budowa oczyszczalni ścieków jest kompletnie nieopłacalna. 

Inwestycje budowy oczyszczalni ścieków i szamba są bardzo porównywalne. Szambo budujemy raz, niewielkim kosztem, jednak musimy pilnować, aby co dwa tygodnie wywozić odpady. 

W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, pomimo, że koszt jej budowy jest wyższy niż szamba – nie musimy przejmować się zalegającymi nieczystościami. Oczyszczalnia sama oczyszcza i pozbywa się odpadów, które pod wpływem specjalnych czynników – rozkładają się. Oczyszczalnie ścieków należy jedynie czyścić raz na dwa lata z resztek i z osadu.
Zaletą budowy szamba jest brak skomplikowanych formalności prawnych. W przypadku oczyszczalni musimy ubiegać się o zezwolenie na budowę. Gdy chcemy wybudować szambo, zgłaszamy jedynie na miesiąc przed planowaną inwestycją zamiar jego budowy do lokalnego wydziału architektury gminy/powiatu. W składanym wniosku należy przedstawić usytuowanie zbiornika na działce.

Zobacz także: Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Inwestycje budowy oczyszczalni ścieków i szamba są bardzo porównywalne.
Inwestycje budowy oczyszczalni ścieków i szamba są bardzo porównywalne.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama