reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Wielu z nas boryka się z problemem braku dostępu do sieci kanalizacyjnej. Zmusza nas to do gromadzenia ścieków w zbiorniku bezodpływowym, powszechnie wszystkim znanym jako szambo. Istnieje także inny sposób pozbycia się odpadów z naszego domu. Jednym z nich jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak o wyborze systemu oczyszczania ścieków, decydują warunki gruntowo-wodne naszej działki.

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować. Lokalne władze samorządowe ustalają na jakim terenie w jaki sposób można odprowadzać, bądź gromadzić odpadki. Chcąc zasięgnąć informacji, powinniśmy udać się do miejscowego urzędu, aby sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tę informację odnajdziemy również w uchwale samorządu gminy.

Jednym z przepisów ograniczających budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, jest konieczność zachowania odległości 30 m między studnią, a miejscem do którego zamierzamy odprowadzać ścieki. Niestety ograniczenie to wyklucza budowę szamba na wszystkich małych działkach. Sposobem, który umożliwi nam budowę oczyszczalni na niedużej działce, jest doprowadzenie wodociągu z sąsiedniej działki, i zgoda sąsiadów na taka budowę.

Dla budowy oczyszczalni najlepsze są działki o gruncie przepuszczalnym, gdzie wody gruntowe znajdują się poniżej 2 m od poziomu terenu.
Są to najlepsze warunki do budowy taniej i wygodnej w użytkowaniu oczyszczalni z dodatkowym drenażem rozsączającym. W przypadku domu dla 4 osobowej rodziny, taka oczyszczalnia będzie zajmowała powierzchnię około 100 m2. Niestety, mimo schowanych pod powierzchnią ziemi drenów takie rozwiązaniu dość mocno ogranicza nam możliwość zagospodarowania działki.

W przypadku małych działek, na których warunki gruntowo-wodne są niekorzystne, odpowiednim rozwiązaniem będą oczyszczalnie ze złożem biologicznym lub sekwencyjne. W tego typu oczyszczalniach konieczne jest podłączenie instalacji elektrycznej, niezbędnej do zasilania pompy oraz napowietrzaczy.

Zobacz także:  Jak zbudować własną oczyszczalnię?

Kolejnym sposobem na przydomową oczyszczalnie, są oczyszczalnie roślinne. W nich główną role odgrywa złoże biologiczne w postaci systemów korzeniowych odpowiednio dobranych roślin. Jednak ich zastosowanie może być sprawne tylko przy regularnym dopływie ścieków, inaczej system jest zaburzony. 

Niezależnie do rodzaju oczyszczalni jaki wybierzemy, każda z nich wymaga okresowego usuwania osadów stałych ze zbiornika wstępnego a także czyszczenia lub wymiany wkładów filtracyjnych. W przypadku oczyszczalni wyposażonych w urządzenia elektryczne i mechaniczne, po jakimś czasie konieczna będzie konserwacja. Okres zużycia oczyszczalni wynosi przeważnie 15 lat. Po tym okresie często konieczna jest wymiana złóż filtracyjnych i biologicznych, oraz przełożenie drenów rozsączających.

Zobacz także: Jak oszczędzać wodę?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować.
Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama