REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować.
Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować.

REKLAMA

REKLAMA

Wielu z nas boryka się z problemem braku dostępu do sieci kanalizacyjnej. Zmusza nas to do gromadzenia ścieków w zbiorniku bezodpływowym, powszechnie wszystkim znanym jako szambo. Istnieje także inny sposób pozbycia się odpadów z naszego domu. Jednym z nich jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak o wyborze systemu oczyszczania ścieków, decydują warunki gruntowo-wodne naszej działki.

Zgodnie z prawem

REKLAMA

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować. Lokalne władze samorządowe ustalają na jakim terenie w jaki sposób można odprowadzać, bądź gromadzić odpadki. Chcąc zasięgnąć informacji, powinniśmy udać się do miejscowego urzędu, aby sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tę informację odnajdziemy również w uchwale samorządu gminy.

Jednym z przepisów ograniczających budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, jest konieczność zachowania odległości 30 m między studnią, a miejscem do którego zamierzamy odprowadzać ścieki. Niestety ograniczenie to wyklucza budowę szamba na wszystkich małych działkach. Sposobem, który umożliwi nam budowę oczyszczalni na niedużej działce, jest doprowadzenie wodociągu z sąsiedniej działki, i zgoda sąsiadów na taka budowę.

Którą oczyszczalnię wybrać?

REKLAMA

Dla budowy oczyszczalni najlepsze są działki o gruncie przepuszczalnym, gdzie wody gruntowe znajdują się poniżej 2 m od poziomu terenu.
Są to najlepsze warunki do budowy taniej i wygodnej w użytkowaniu oczyszczalni z dodatkowym drenażem rozsączającym. W przypadku domu dla 4 osobowej rodziny, taka oczyszczalnia będzie zajmowała powierzchnię około 100 m2. Niestety, mimo schowanych pod powierzchnią ziemi drenów takie rozwiązaniu dość mocno ogranicza nam możliwość zagospodarowania działki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku małych działek, na których warunki gruntowo-wodne są niekorzystne, odpowiednim rozwiązaniem będą oczyszczalnie ze złożem biologicznym lub sekwencyjne. W tego typu oczyszczalniach konieczne jest podłączenie instalacji elektrycznej, niezbędnej do zasilania pompy oraz napowietrzaczy.

Zobacz także:  Jak zbudować własną oczyszczalnię?

Kolejnym sposobem na przydomową oczyszczalnie, są oczyszczalnie roślinne. W nich główną role odgrywa złoże biologiczne w postaci systemów korzeniowych odpowiednio dobranych roślin. Jednak ich zastosowanie może być sprawne tylko przy regularnym dopływie ścieków, inaczej system jest zaburzony. 

Oczyszczanie oczyszczalni

Niezależnie do rodzaju oczyszczalni jaki wybierzemy, każda z nich wymaga okresowego usuwania osadów stałych ze zbiornika wstępnego a także czyszczenia lub wymiany wkładów filtracyjnych. W przypadku oczyszczalni wyposażonych w urządzenia elektryczne i mechaniczne, po jakimś czasie konieczna będzie konserwacja. Okres zużycia oczyszczalni wynosi przeważnie 15 lat. Po tym okresie często konieczna jest wymiana złóż filtracyjnych i biologicznych, oraz przełożenie drenów rozsączających.

Zobacz także: Jak oszczędzać wodę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA