| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Wielu z nas boryka się z problemem braku dostępu do sieci kanalizacyjnej. Zmusza nas to do gromadzenia ścieków w zbiorniku bezodpływowym, powszechnie wszystkim znanym jako szambo. Istnieje także inny sposób pozbycia się odpadów z naszego domu. Jednym z nich jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak o wyborze systemu oczyszczania ścieków, decydują warunki gruntowo-wodne naszej działki.

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować. Lokalne władze samorządowe ustalają na jakim terenie w jaki sposób można odprowadzać, bądź gromadzić odpadki. Chcąc zasięgnąć informacji, powinniśmy udać się do miejscowego urzędu, aby sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tę informację odnajdziemy również w uchwale samorządu gminy.

Jednym z przepisów ograniczających budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, jest konieczność zachowania odległości 30 m między studnią, a miejscem do którego zamierzamy odprowadzać ścieki. Niestety ograniczenie to wyklucza budowę szamba na wszystkich małych działkach. Sposobem, który umożliwi nam budowę oczyszczalni na niedużej działce, jest doprowadzenie wodociągu z sąsiedniej działki, i zgoda sąsiadów na taka budowę.

Dla budowy oczyszczalni najlepsze są działki o gruncie przepuszczalnym, gdzie wody gruntowe znajdują się poniżej 2 m od poziomu terenu.
Są to najlepsze warunki do budowy taniej i wygodnej w użytkowaniu oczyszczalni z dodatkowym drenażem rozsączającym. W przypadku domu dla 4 osobowej rodziny, taka oczyszczalnia będzie zajmowała powierzchnię około 100 m2. Niestety, mimo schowanych pod powierzchnią ziemi drenów takie rozwiązaniu dość mocno ogranicza nam możliwość zagospodarowania działki.

W przypadku małych działek, na których warunki gruntowo-wodne są niekorzystne, odpowiednim rozwiązaniem będą oczyszczalnie ze złożem biologicznym lub sekwencyjne. W tego typu oczyszczalniach konieczne jest podłączenie instalacji elektrycznej, niezbędnej do zasilania pompy oraz napowietrzaczy.

Zobacz także:  Jak zbudować własną oczyszczalnię?

Kolejnym sposobem na przydomową oczyszczalnie, są oczyszczalnie roślinne. W nich główną role odgrywa złoże biologiczne w postaci systemów korzeniowych odpowiednio dobranych roślin. Jednak ich zastosowanie może być sprawne tylko przy regularnym dopływie ścieków, inaczej system jest zaburzony. 

Niezależnie do rodzaju oczyszczalni jaki wybierzemy, każda z nich wymaga okresowego usuwania osadów stałych ze zbiornika wstępnego a także czyszczenia lub wymiany wkładów filtracyjnych. W przypadku oczyszczalni wyposażonych w urządzenia elektryczne i mechaniczne, po jakimś czasie konieczna będzie konserwacja. Okres zużycia oczyszczalni wynosi przeważnie 15 lat. Po tym okresie często konieczna jest wymiana złóż filtracyjnych i biologicznych, oraz przełożenie drenów rozsączających.

Zobacz także: Jak oszczędzać wodę?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować.
Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najważniejsze jest, aby zapoznać się z warunkami prawnymi, czy taką oczyszczalnię możemy w ogóle wybudować.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »