| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Problem wilgoci w piwnicy dotyka wielu z nas. Większość jednak nie wie jak wiele może być przyczyn jej pojawienia się. Skąd się bierze wilgoć w piwnicy i jak się przed nią skutecznie ustrzec? Istnieje wiele sposobów walki z wilgocią, najskuteczniejszy jest drenaż opaskowy.

Wilgoć w naszych piwnicach pojawia się bardzo często. Jej obecność spowodowana jest brakiem właściwej izolacji lub niedokładnością jej wykonania. Gdy system zawodzi, woda opadowa i gruntowa wnika przez szczeliny fundamentów pokonując izolację i nasącza nasze mury, co w konsekwencji prowadzi do wilgoci. 

Innym powodem wilgoci w piwnicy jest niedostateczna wentylacja. Żyjemy w kraju o bardzo zmiennych zjawiskach pogodowych. Deszcze nawiedzają nas bardzo często ponadto, bliskość jezior i innych zbiorników wodnych powoduje, że w niektórych regonach wilgotność powietrza wynosi 100%. Aby ustrzec się wilgoci nie tylko w piwnicy, ale i w całym domu, bardzo ważna jest jego prawidłowa wentylacja. Dobrze wywietrzone pomieszczenia nie będą narażone na wilgoć. 

Istnieją dwa sposoby by uniknąć wilgoci w piwnicy. Pierwszy to izolacja pionowa, montowana na ścianach fundamentowych. Drugim sposobem są izolacje poziome, montowane w poprzek ścian fundamentowych a także na ich ławach. 

To swego rodzaju osłona wykonana wzdłuż całego fundamentu domu. Stosuje się ją w miejscach, gdzie dom narażony jest na wyjątkowo dużą wilgoć, czy wdzieranie się wody np. na terenach podmokłych. Drenaż opaskowy zabezpiecza przed podtapianiem piwnic i wszystkich części podziemnych budynku. 

Należy pamiętać, że drenaż opaskowy to inwestycja na długie lata, ale będzie skutecznie chronić dom przed wilgocią tylko wtedy, gdy będzie poprawnie wykonany. Do jego montażu warto zatrudnić ekipę specjalizującą się w wykonywaniu takich instalacji. Źle wykonany drenaż nie rozwiąże problemów, a jego naprawa jest droga i wiąże się z rozkopaniem ziemi wokół fundamentów

Alternatywnym rozwiązaniem dla drenażu opaskowego w miejscach, w których wilgotność nie jest aż taka duża – jest budowa studni chłonnych. Nadmiar wody, zamiast wnikać do piwnic będzie gromadził się w studniach (potem taką wodę można ją wykorzystać np. do podlewania ogródka). 

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia wody na działce, którą planujemy zakupić jest zbadanie gruntu przez geotechnika. Po zbadaniu gruntu, pomoże on nam dobrać nam właściwe zabezpieczenie fundamentów pod budowę domu.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować rury wielowarstwowe?

Kiedy wiemy już, że wilgotność gruntu na naszej działce jest wysoka, a wykonanie drenażu obowiązkowe, warto sprawdzić co wchodzi w skład i czego będziemy potrzebować do wykonania drenażu opaskowego. 

1) rur drenarskich – perforowanych, ułożonych ze spadkiem. Dzięki licznym otworom, nadmiar wody spływa poza obręb budynku.
2) otuliny rur – dzięki specjalnemu filtrowi (otulinie) do rur nie dostają się fragmenty gruntu, które mogłyby uniemożliwić swobodny przepływ wody.
3) studzienka zbiorcza – jeden z końcowych elementów instalacji. Studzienka znajduje się na samym końcu drenażu w najniższym jego punkcie, to w niej zbiera się woda przepływająca przez całą instalację.
4) studzienki kontrolne – znajdują się one w narożach budynku, dzięki nim mamy możliwość sprawdzenia sprawności i czystości drenażu.
5) żwir – stosujemy go do wykończenia drenażu obsypując nim rury drenarskie rozmieszczone wokół budynku.

Zobacz także: Jakie są zalety natrysku?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia wody na działce, którą planujemy zakupić jest zbadanie gruntu przez geotechnika.
Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia wody na działce, którą planujemy zakupić jest zbadanie gruntu przez geotechnika.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »