REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku.
Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku.

REKLAMA

REKLAMA

Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku. Podgrzewacze na prąd i na gaz posiadają kilka rozwiązań technologicznych.

Elektryczne podgrzewacze wody elektryczne – rodzaje i charakterystyka

REKLAMA

Najbardziej znanym (najstarszym podgrzewaczem) jest zbiornik z grzałką tzw. bojler. Zbiornik ciepłej wody użytkowej to najprostsze, a zarazem najbardziej uniwersalne rozwiązanie. W zbiorniku można łączyć podgrzewanie różnymi mediami z różnych źródeł. Jedynym ograniczeniem zbiornika c.w.u. jest stosunkowo długi czas nagrzewania wody w zbiorniku. Przy intensywnym korzystaniu (np. podczas rannej toalety członków rodziny) może chwilowo zabraknąć ciepłej wody. Musimy zapewnić zapas c.w.u. wielkością zbiornika odpowiednią do ilości osób w domu. Rozwiązaniem pozbawionym tego ograniczenia jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody, który włącza się z chwilą odkręcenia zaworu, a wyłącza po zakręceniu, na bieżąco podgrzewając przepływającą przez niego wodę.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć podgrzewacz c.w.u. przed korozją?

REKLAMA

Cecha, która może ograniczyć zastosowanie przepływowego podgrzewacza wody to m.in. duży, chwilowy pobór prądu. Przy dużym zapotrzebowaniu na prąd najlepiej wykorzystać pojedyncze podgrzewacze do jednego punktu odbioru, a nie jeden zbiornik na cały budynek.

Nowoczesnym rozwiązaniem napędzanym energią elektryczną są pompy ciepła. To skomplikowane instalacje, jednak pod względem kosztów uzyskiwania ciepłej wody są one najtańsze i porównywalne do solarów słonecznych, a dodatkowo działają cały rok. Są napędzane silnikiem elektrycznym, co klasyfikuje je do elektrycznych podgrzewaczy. Jedynym ograniczeniem zastosowania pomp ciepła jest duży koszt budowy takiego podgrzewacza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gazowe podgrzewacze wody – rodzaje i charakterystyka

Podobnie jak podgrzewacze elektryczne, gazowe podgrzewacze wody dzielą się na przepływowe oraz ze zbiornikiem c.w.u. Często piecyki gazowe łączą w sobie funkcje ogrzewania budynku z podgrzewaniem wody użytkowej.

Rodzaje zastosowań piecyków gazowych to:
- przepływowy podgrzewacz wody użytkowej;
- podgrzewacz gazowy ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej;
- podgrzewacz wody ogrzewania domu z odgałęzieniem ogrzewającym zbiornik ciepłej wody użytkowej;
- dwufunkcyjny gazowy podgrzewacz wody (to połączenie funkcji ogrzewania budynku z przepływowym podgrzewaniem wody użytkowej w jednym piecyku).

Zobacz także: Podgrzewacz czy kocioł?

Pomieszczenia, w których instalowane są piecyki gazowe, muszą spełniać warunki bezpieczeństwa. Do podstawowych (wraz z ograniczeniami ogrzewania gazem) zaliczamy:
- do piecyków gazowych niezbędna jest instalacja gazowa lub budowa cysterny przydomowej. Nie stosuje się zasilania gazem piecyków z butli przenośnych;
- pomieszczenia, w których montowane są piecyki muszą mieć odpowiednia kubaturę (minimum 9 m3);
- pomieszczenia z piecykami muszą mieć wentylację z osobnego kanału od kanału wylotu spalin z piecyka gazowego;
- drzwi do pomieszczenia z piecykiem muszą być wyposażone w kratki wentylacyjne.

Jaki sposób ogrzewania wody jest najprostszy w wykonaniu?

Jeśli wybór dotyczy domu, w którym jest instalacja grzewcza, to najprostszym rozwiązaniem braku podgrzewacza jest dołożenie do instalacji grzewczej zbiornika ciepłej wody użytkowej.
Jeśli chcemy zainstalować podgrzewacz z najmniejszą komplikacją i nie martwić się o wymogi bezpieczeństwa, najlepiej podłączyć elektryczny przepływowy podgrzewacz wody do linii zasilającej. Takie rozwiązanie sprawia najmniej kłopotu, ponieważ instalację elektryczną mamy wszędzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA