REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice

Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe
Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Każde z rozwiązań, które zmniejszają temperaturę wewnątrz budynku, różni się od siebie sposobem działania, zużyciem energii oraz efektywnością chłodniczą. Żeby wybrać system odpowiedni do naszych potrzeb, należy zapoznać się z tymi z powyższymi kryteriami.

REKLAMA

Na czym polega chłodzenie pasywne?

REKLAMA

Chłodzenie pasywne (inaczej: bierne lub naturalne) charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, a także niewielkim zużyciem energii. Jest to możliwe dzięki temu, że chłodzenie pasywne wykorzystuje część podzespołów, które stosuje się w pompie. Pozostałe podzespoły (np. sprężarka) pozostają w spoczynku i uruchamia się je tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (cwu).

Chłodzenie pasywne działa w oparciu o źródła dolne. Czynnik roboczy, którym najczęściej jest glikol, krąży w układzie, pochłaniając z tych źródeł niską temperaturę (latem wynosi ona od 6 do 8 stopni C) i przekazuje ją wodzie. Woda przepływa przez system chłodzenia powierzchniowego (z reguły podłogowego), pochłaniając nadmiar ciepła z pomieszczenia. Aby zwiększyć skuteczność tego procesu, warto dodatkowo zainstalować klimakonwektory. Są one wyposażone w wentylatory, co sprawia, że temperatura obniża się szybciej.

- Optymalnym rozwiązaniem w takim układzie jest zastosowanie chłodzenia sufitowego. Ciepłe powietrze unosi się, przez co proces jego schładzania przebiega znacznie sprawniej niż w przypadku standardowej podłogówki – mówi Piotr Słaby z firmy Nateo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciepło, która jest pochłaniane w procesie chłodzenia ponownie trafia do źródła dolnego, dzięki czemu jego regeneracja po zimie usprawnia się.

Chłodzenie pasywne można wykorzystać przy pompach typu woda-woda lub woda-solanka. W tego typu chłodzeniu pompy woda-powietrze nie są wykorzystywane, ponieważ latem temperatura zewnętrzna jest za wysoka.

W tym systemie dobrze jest zastosować tzw. sondy geotermalne. Gwarantują one stabilne źródło chłodzenia. Sondy umieszcza się głęboko w ziemi, gdzie temperatura utrzymuje się na tym stałym poziomie. System ten jest układem zamkniętym – włącza się go zaledwie kilka razy w roku.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Jak działa chłodzenie aktywne?

REKLAMA

Drugim rozwiązaniem jest chłodzenie aktywne. Ta metoda jest dostępna na rynku znacznie krócej. Chłodzenie aktywne jest cztery razy skuteczniejsze w porównaniu do pasywnego, ponieważ do pracy wykorzystuje pracę sprężarki, jednak zużywa więcej energii elektrycznej. Mimo to zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnego klimatyzatora.

- Chłodzenie aktywne umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują analogicznie do lodówki. Aby pompa zaczęła chłodzić, wystarczy odwrócić bieg jej działania – stwierdza Piotr Słaby.

Pompy odwracalne do chłodzenia wykorzystują kompresor, a także specjalny zawór czterodrogowy. Kiedy zmienimy jego pozycje, zmieni się obieg pompy, w rezultacie czego skraplacz i parownik zamieniają się funkcjami. Pozostała część procesu odbywa się tak samo jak w przypadku chłodzenia pasywnego, ale sprężarka powoduje, że metoda aktywna jest bardziej skuteczna. W trakcie schładzania powstaje tzw. ciepło odpadowe. Można je wykorzystać do podgrzewania innych zbiorników, np. basenu.

Zobacz także:  Powietrzne pompy ciepła

W zależności od tego, jakie są nasze priorytety, możemy wybrać jeden z dwóch typów chłodzenia.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA