reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice


Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Każde z rozwiązań, które zmniejszają temperaturę wewnątrz budynku, różni się od siebie sposobem działania, zużyciem energii oraz efektywnością chłodniczą. Żeby wybrać system odpowiedni do naszych potrzeb, należy zapoznać się z tymi z powyższymi kryteriami.

Chłodzenie pasywne (inaczej: bierne lub naturalne) charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, a także niewielkim zużyciem energii. Jest to możliwe dzięki temu, że chłodzenie pasywne wykorzystuje część podzespołów, które stosuje się w pompie. Pozostałe podzespoły (np. sprężarka) pozostają w spoczynku i uruchamia się je tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (cwu).

Chłodzenie pasywne działa w oparciu o źródła dolne. Czynnik roboczy, którym najczęściej jest glikol, krąży w układzie, pochłaniając z tych źródeł niską temperaturę (latem wynosi ona od 6 do 8 stopni C) i przekazuje ją wodzie. Woda przepływa przez system chłodzenia powierzchniowego (z reguły podłogowego), pochłaniając nadmiar ciepła z pomieszczenia. Aby zwiększyć skuteczność tego procesu, warto dodatkowo zainstalować klimakonwektory. Są one wyposażone w wentylatory, co sprawia, że temperatura obniża się szybciej.

- Optymalnym rozwiązaniem w takim układzie jest zastosowanie chłodzenia sufitowego. Ciepłe powietrze unosi się, przez co proces jego schładzania przebiega znacznie sprawniej niż w przypadku standardowej podłogówki – mówi Piotr Słaby z firmy Nateo.

Ciepło, która jest pochłaniane w procesie chłodzenia ponownie trafia do źródła dolnego, dzięki czemu jego regeneracja po zimie usprawnia się.

Chłodzenie pasywne można wykorzystać przy pompach typu woda-woda lub woda-solanka. W tego typu chłodzeniu pompy woda-powietrze nie są wykorzystywane, ponieważ latem temperatura zewnętrzna jest za wysoka.

W tym systemie dobrze jest zastosować tzw. sondy geotermalne. Gwarantują one stabilne źródło chłodzenia. Sondy umieszcza się głęboko w ziemi, gdzie temperatura utrzymuje się na tym stałym poziomie. System ten jest układem zamkniętym – włącza się go zaledwie kilka razy w roku.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Drugim rozwiązaniem jest chłodzenie aktywne. Ta metoda jest dostępna na rynku znacznie krócej. Chłodzenie aktywne jest cztery razy skuteczniejsze w porównaniu do pasywnego, ponieważ do pracy wykorzystuje pracę sprężarki, jednak zużywa więcej energii elektrycznej. Mimo to zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnego klimatyzatora.

- Chłodzenie aktywne umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują analogicznie do lodówki. Aby pompa zaczęła chłodzić, wystarczy odwrócić bieg jej działania – stwierdza Piotr Słaby.

Pompy odwracalne do chłodzenia wykorzystują kompresor, a także specjalny zawór czterodrogowy. Kiedy zmienimy jego pozycje, zmieni się obieg pompy, w rezultacie czego skraplacz i parownik zamieniają się funkcjami. Pozostała część procesu odbywa się tak samo jak w przypadku chłodzenia pasywnego, ale sprężarka powoduje, że metoda aktywna jest bardziej skuteczna. W trakcie schładzania powstaje tzw. ciepło odpadowe. Można je wykorzystać do podgrzewania innych zbiorników, np. basenu.

Zobacz także:  Powietrzne pompy ciepła

W zależności od tego, jakie są nasze priorytety, możemy wybrać jeden z dwóch typów chłodzenia.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe
Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama