reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?


Montaż pompy ciepła to jedna z metod ogrzewania domu energią odnawialną, czyli taką, za którą nie musimy płacić. Jakie są koszty instalacji pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych?

Pompy ciepła nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Większość z nas przekonana jest o wysokich kosztach instalacji takiego systemu. Częściowo wynika to z niewielkiej wiedzy na temat tej technologii. Pompy ciepła uważamy za nowatorskie, czyli drogie. Dlatego na takie rozwiązanie decyduje się niewielki procent gospodarstw domowych, w przeciwieństwie do proekologicznej Szwecji, gdzie ten współczynnik wynosi 70%.

Z obliczeń wynika, że koszt instalacji systemu opartego na gruntowej pompie ciepła w 200 metrowym domu, który zamieszkuje czteroosobowa rodzina, wynosi około 64,5 tysiąca złotych. Budowa kotłowni gazowej na takiej samej powierzchni kosztuje 54 tys. zł, natomiast kotłowni olejowej – aż 74 tys. zł. Koszty tych trzech metod są porównywalne. Instalacja pompy ciepła może być bardziej opłacalna niż kotłownia gazowa czy olejowa. Najdroższe elementy systemu opartego na pompie ciepła to: sama pompa ciepła wraz z budową węzła grzewczego, zbiornik ciepłej wody użytkowej i wykonanie przyłącza dolnego – kolektora pionowego lub poziomego. Ceny odwiertów systematycznie spadają, dzięki czemu kolektor pionowy jest tylko o kilka procent droższy od kolektora poziomego. W rezultacie oszczędzamy powierzchnię działki i uzyskujemy gwarancję stabilnego źródła energii.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

W przeciwieństwie do systemów grzewczych opartych na węglu, gazie lub oleju opałowym, pompa jest bardziej ekologiczna, ponieważ nie odprowadza żadnych spalin. Jednocześnie zmniejszają się koszty związane z budową komina. Wydatki na ogrzewanie domu są mniejsze ze względu na odnawialny charakter tej energii, którą uzyskuje się z naturalnych i powtarzających się procesów przyrodniczych. Pompa ciepła może ograniczyć wydatki nawet o 80%. Jednocześnie redukuje ilość szkodliwych substancji wydzielanych do środowiska.

Zobacz także: Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?

Źródło: materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pompy ciepła nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Większość z nas przekonana jest o wysokich kosztach instalacji takiego systemu.
Pompy ciepła nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Większość z nas przekonana jest o wysokich kosztach instalacji takiego systemu.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama