reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kiedy należy oczyścić instalację wentylacyjną?

Kiedy należy oczyścić instalację wentylacyjną?


Czyszczenie instalacji wentylacji jest zasadniczym problemem w starych instalacjach. Ma ono niekorzystny wpływ na osoby w wentylowanym pomieszczeniu oraz może powodować wiele niepożądanych efektów. Jak poznać, że nasza instalacja nadaje się do czyszczenia?

Instalacja wentylacji mechanicznej, która działa przez 99% czasu, zawsze ulega stopniowemu zabrudzeniu. Jest to wynikiem dostawania się drobin kurzu i innych zanieczyszczeń z powietrza zewnętrznego, jak i wewnętrznego, przez nieszczelności w instalacji. Nieszczelna instalacja wyciągowa działa jak odkurzacz i ściąga cały brud ze strefy, w której idzie instalacja (np. z sufitu podwieszonego czy szachtu instalacyjnego). Nieszczelna instalacja nawiewna również powoduje pobieranie kurzu z otoczenia, szczególnie na kształtkach wentylacyjnych – ze względu na gwałtowną zmianę powierzchni przepływu powietrza powstają tam strefy podciśnienia.

Zobacz także: Jak dbać o klimatyzację?

Najpopularniejszym zabezpieczeniem instalacji przed zanieczyszczeniami są filtry powietrza. Umiejscowione na zaciągu powietrza wstępnie filtrują je, aby oddzielić zanieczyszczenia o określonej wielkości. Skuteczność filtrów zależy w dużej mierze od ich konstrukcji, np. wielkości oczek siatki lub materiału, z którego są wykonane. Efektywność skuteczniejszych filtrów, wykorzystywanych do specyficznych zastosowań (m.in. w przemyśle), wynosi nawet do 99,9% (filtry cyklonowe). Bardzo trudny do usunięcia z instalacji jest tłuszcz (instalacje odciągu oparów kuchennych). Na takich instalacjach stosuje się filtry absolutne oraz filtry z węglem aktywnym, które eliminują nieprzyjemne zapachy. Takiego powietrza z reguły nie powinniśmy już wykorzystywać jako powietrza recyrkulacyjnego.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Każdą instalację wentylacji należy przystosować do okresowej kontroli oraz czyszczenia. Należy umożliwić wymianę wszystkich filtrów na instalacji i zapewnić nowe. Na kanałach należy stosować tzw. klapy rewizyjne, które umożliwią dostanie się do kanału. Lokalizacja takich klap jest uzależniona od budowy instalacji. Najczęściej lokalizuje się je przy kształtkach wentylacyjnych oraz na dłuższych odcinkach prostych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czyszczenie instalacji wentylacji jest zasadniczym problemem w starych instalacjach.
Czyszczenie instalacji wentylacji jest zasadniczym problemem w starych instalacjach.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama